Szkolenie dla członkiń/członków oraz obserwatorek/obserwatorów Komitetu Monitorującego dot. przestrzegania zasad horyzontalnych na etapie realizacji Programu.

Szkolenie dla członkiń/członków oraz obserwatorek/obserwatorów Komitetu Monitorującego dot. przestrzegania zasad horyzontalnych na etapie realizacji Programu.

22.12.2023

21 grudnia 2023 roku w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 zorganizowała szkolenie dla członkiń/członków oraz obserwatorek/obserwatorów Komitetu Monitorującego.

Spotkanie otworzyła Pani Sylwia Pędzińska – Dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, która podkreśliła istotę i obligatoryjny charakter przestrzegania zasad horyzontalnych na każdym etapie realizacji Programu, czego wyrazem są szkolenia adresowane do różnych grup odbiorów. W miesiącu listopadzie Instytucja Zarządzająca zorganizowała również szkolenie w przedmiotowym zakresie dla pracowniczek/pracowników Instytucji Zarządzającej i Instytucji Pośredniczącej – Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Instytucje zaangażowane w realizację Programu mają obowiązek przestrzegania polityk horyzontalnych na każdym etapie i w każdym procesie jego realizacji, czyli podczas przygotowywania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości, ewaluacji, informacji i promocji oraz kontroli programu. Obowiązek ten dotyczy również beneficjentów w ramach realizacji projektów. 

Podczas szkolenia osoby uczestniczące mieli możliwość zapoznania się z zagadnieniami z zakresu:

  1. Polityk horyzontalnych Unii Europejskiej.
  2. Obowiązku przestrzegania horyzontalnych warunków podstawowych:
    – Karty Praw Podstawowych – zasady i mechanizmy z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i nierównościom.
    – Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych – warunki prowadzenia niezależnego życia.
  3. Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 (zasada równości kobiet i mężczyzn; zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami).
  4. Standardu minimum realizacji zasady równości kobiet i mężczyzn w ramach projektów współfinansowanych z EFS+.
  5. Standardów dostępności dla polityki spójności 2021-2027:
    – standard szkoleniowy,
    – standard informacyjno-promocyjny,
    – standard transportowy,
    – standard cyfrowy,
    – standard architektoniczny.
  6. Języka równościowego i włączającego.

Instytucja Zarządzająca programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 jednocześnie informuje, że zgodnie z zapisami dokumentu programowego oraz Wytycznych dotyczących realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 w związku z wymogami Komisji Europejskiej, w strukturze Instytucji Zarządzającej, tj. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego wyłoniono Koordynatorkę Zasad Równościowych i Karty Praw Podstawowych w ramach FEWL 21-27.

Osobą do kontaktu w sprawach przestrzegania zasad równościowych, Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych jest Pani Renata Piosik, pracowniczka Departamentu Instytucji Zarządzającej. Szczegółowe dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej ww.funduszeue.lubuskie.pl.