Kolejne partnerstwo z Lubuskiego gotowe do wydatkowania środków z UE

Kolejne partnerstwo z Lubuskiego gotowe do wydatkowania środków z UE

15.01.2024

– Chcemy państwa motywować, bo także od waszych wysiłków zależy rezultat na poziomie całego województwa – mówił marszałek Marcin Jabłoński w gminie Trzciel na spotkaniu z partnerstwem skupiającym 9 gmin.

W poniedziałek, 15 stycznia 2024 r. w świetlicy w Lutolu Mokrym (gmina Trzciel) odbyło się spotkanie z samorządami zrzeszonymi w porozumieniu „Razem dla wspólnego rozwoju”. To jedno z większych partnerstw zawartych na terenie województwa lubuskiego. Składa się z dziewięciu gmin: Trzciel, Pszczew, Szczaniec, Zbąszynek, Przytoczna, Kargowa, Babimost, Trzebiechów i Bojadła. Liderem porozumienia jest gmina Trzciel, a środki dostępne dla porozumienia to ponad 8,6 mln euro na rozwój obszarów wiejskich, edukację, włączenie społeczne czy wsparcie odnawialnych źródeł energii. 

Celem spotkania w Lutolu Mokrym, tak jak wszystkich poprzednich rozmów z samorządowcami, było sprawdzenie, na jakim etapie jest tzw. strategia terytorialna – dokument, na podstawie którego partnerstwo samorządowe będzie mogło realizować wspólne projekty. – Informujemy podczas tych spotkań, że jesteśmy przygotowani już od kilku miesięcy do dokonania oceny państwa strategii, planów działań. Te dokumenty są potrzebne, by rozpocząć wydatkowanie środków unijnych. Niektóre z porozumień już je złożyły i niebawem będą mogły przystąpić do realizacji swoich zamierzeń – mówił Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

O tym, jak wygląda proces zatwierdzenia strategii terytorialnej partnerstwa i jego projektów, przypomniała Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego. – Są dwa tryby oceniania tego dokumentu: uzgodnieniowy i ustawowy. Wymyśliliśmy je po to, żeby państwo łatwiej i szybciej mogli realizować swoje projekty. W pierwszym trybie składają państwo do nas pełen dokument z fiszkami. Pozwoli nam to ocenić ten dokument pod każdym kątem, wykazać, jakie są błędy i nieścisłości, jakie rzeczy trzeba uzupełnić. W tym dokumencie załączają państwo też karty projektów. Oceniamy projekty pod kątem wstępnej kwalifikowalności – projekt musi spełniać kryteria, które zatwierdza Komitet Monitorujący programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego” i Komisja Europejska. Natomiast tryb ustawowy to tryb pro forma – państwo poprawią w trybie uzgodnieniowym wszelkie nieścisłości, muszą mieć też państwo uchwały rady lub rad gmin – w zależności od partnerstwa jest to różnie procedowane. Na pewno muszą go państwo zgodnie z ustawą skonsultować społecznie – wyjaśniła dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej.

Strategia terytorialna będzie oficjalnie zatwierdzona, gdy otrzyma pozytywną opinię Zarządu Województwa Lubuskiego. Na tej podstawie można już realizować projekty. Istnieje jednak możliwość przyspieszenia zaplanowanych działań.

– Jeśli by się okazało, że w wyniku nawet jeszcze roboczych spotkań dostają państwo jasny sygnał, które z tych projektów będą mogły być zaakceptowane, to z działaniami takimi jak ogłoszenie przetargów, podpisywanie umów, można już zaczynać przed zakończeniem wszystkich naszych wymogów. Środki, które będą przeznaczone na realizację projektów, są kwalifikowalne przez cały okres trwania perspektywy, czyli możliwe do refundacji pieniędzmi, które otrzymają państwo z dotacji – przekonywał marszałek Marcin Jabłoński.

Dodatkową motywacją dla samorządów do rozpoczęcia realizacji projektów jest zobowiązanie całego województwa do osiągania celów pośrednich – w każdym z kolejnych lat obecnej perspektywy finansowej (do 2027 r.) region musi wykazać, że wydał określoną liczbę dostępnych środków. – To stwarza gwarancję, że także pozostałe fundusze będą wydane na czas. Jeśli by tak się nie stało, to część pieniędzy może być uszczuplona. Do tego nie możemy dopuścić – podkreślił marszałek województwa.

Przedstawiciele partnerstwa „Razem dla wspólnego rozwoju” poinformowali, że strategia terytorialna i lista projektów jest już gotowa i może być przekazana Urzędowi Marszałkowskiemu do uzgodnień. Po przesłaniu dokumentów samorządy rozpoczną konsultacje społeczne.  

W spotkaniu ws. porozumienia samorządowego wzięli również udział przedstawiciele departamentów Urzędu Marszałkowskiego zajmujących się wdrażaniem unijnych funduszy: zastępczyni dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej – Małgorzata Mizera-Wołowicz, Joanna Adamowicz z Departamentu Gospodarki i Rozwoju, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiusz Dąbrowski oraz Joanna Ejsmont, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego wraz z zastępcą Adamem Misiaszkiem.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE