Krośnieński Obszar Funkcjonalny chwalony za postępy w tworzeniu strategii

Krośnieński Obszar Funkcjonalny chwalony za postępy w tworzeniu strategii

24.01.2024

W czwartek, 24 stycznia 2024 r. marszałek Marcin Jabłoński wziął udział w spotkaniu ws. partnerstwa „Krośnieński Obszar Funkcjonalny”. Tak jak w przypadku innych porozumień, dyskutowano o strategii partnerstwa.

Marszałek przypomniał, że spotkanie ma wesprzeć, ale też zmobilizować i zobowiązać samorządy do działań w celu wykorzystania środków unijnych na swoje projekty: – W państwa przypadku to kwota ponad 10 mln euro. Powinna być odczuwalna, gdy zaczną państwo ją wydawać. Z pewnością zdynamizuje lokalny rozwój.

– W partnerstwie jest z państwem sprzymierzony powiat krośnieński. Moim zdaniem to dobry pomysł, ponieważ powiat może być aktywnym uczestnikiem różnego rodzaju działań. Nie chodzi o to, żeby przypisywać powiatowi określone pieniądze, ale o instytucje i zadania, które realizuje powiat, a które są wspólne także dla wszystkich gmin. Warto wykorzystać ten potencjał instytucjonalny i kompetencje we wspólnych działaniach – stwierdził marszałek.

– Chcielibyśmy poprosić lidera porozumienia, żeby opowiedział, na jakim są państwo etapie, kiedy możemy spodziewać się przesłania strategii partnerstwa do oceny. Wykonamy ocenę bardzo szybko i wtedy mogą państwo rozpoczynać prace związane z realizacją projektów. Liczę na współpracę – podkreślił marszałek województwa lubuskiego.

Zasady oceny projektów w strategii

Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego przypomniała, że zatwierdzona strategia terytorialna partnerstwa jest podstawą do ogłoszenia naboru wniosków o dotacje. Załącznikiem do dokumentu są karty projektów zaplanowanych do realizacji. – Te karty są nam potrzebne po to, żeby w momencie, gdy otrzymujemy strategię, powiedzieć, czy dany projekt kwalifikuje się do programu. Projekt musi być zgodny z zapisami programu, który wynegocjowaliśmy z Komisją Europejską. Jeżeli nie będzie uwag lub projekt po uwagach będzie się kwalifikował, mogą państwo ogłaszać przetargi. Można to robić przed zakończeniem realizacji projektu. Potem tylko, po zatwierdzeniu strategii, ogłosilibyśmy nabór, następnie jest kontraktacja (podpisanie umowy z panem marszałkiem) i refundacja poniesionych kosztów – tłumaczyła dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej.

Oceną projektów zajmuje się m.in. Departament Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego, Departament Programów Regionalnych oraz Departament Europejskiego Funduszu Społecznego.

Krośnieński Obszar Funkcjonalny gotowy na realizację projektów

Do partnerstwa Krośnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego należy powiat krośnieński oraz siedem gmin: Bobrowice, Bytnica, Dąbie, gmina wiejska Gubin, gmina miejska Gubin, Krosno Odrzańskie i Maszewo. Jego strategia powstała z pomocą Centrum Wsparcia Doradczego. Lidera partnerstwa – Krosno Odrzańskie – reprezentowała na spotkaniu Anna Januszkiewicz, koordynatorka grupy roboczej Krośnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego. – Udało nam się stworzyć listę 22 projektów. Ta lista oraz fiszki projektów zostały przekazane do roboczych konsultacji. Myślę, że większość z tych projektów będzie gotowa do realizacji jeszcze w tym roku, dlatego że przed nami są ostatnie kroki związane z przyjmowaniem strategii – wyjaśniła A. Januszkiewicz.

– Podczas ustalania listy projektów postanowiliśmy solidarnie podzielić się odpowiedzialnością. Liderem projektu społecznego będzie na przykład miasto Gubin, natomiast edukację wziął na siebie powiat krośnieński. Staramy się współpracować ze sobą, ale też zadbać o rozwój poszczególnych samorządów zrzeszonych w partnerstwie – dodała koordynatorka grupy roboczej KOF.

Na każdym etapie konstruowania strategii partnerstwo informowało o postępie swoich działań, pisząc o tym w mediach społecznościowych i na stronie Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim.

– Dobrze to u państwa wygląda. Gratuluję – mogą być państwo jednym z dobrych przykładów działania – chwalił współpracę samorządów i ich dokument strategiczny marszałek Marcin Jabłoński.

Środki przeznaczone dla partnerstwa z tzw. wymiaru terytorialnego w programie „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego” to ponad 10 mln euro. Porozumienie samorządów wykorzysta je na projekty dotyczące mobilności miejskiej, edukacji szkolnej i przedszkolnej czy rozwoju obszarów wiejskich.

Opisy projektów – co jest w nich do zmiany?

Uczestnicy dyskusji o strategii terytorialnej partnerstwa wysłuchali także wstępnych uwag do fiszek projektowych ze strony przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Dotyczyły one m.in. nazewnictwa i zakresu projektów infrastrukturalnych oraz zwiększenia liczby uczestników projektu dla uczniów szkół zawodowych.

W spotkaniu nt. partnerstwa Krośnieńskiego Obszaru Funkcjonalnego wzięli udział również: zastępczyni dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego Małgorzata Mizera-Wołowicz, zastępczyni dyrektora Departamentu Programów Regionalnych Agata Wdowiak, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Joanna Ejsmont wraz z zastępcą Adamem Misiaszkiem, zastępca dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Andrzej Gembara, Marcin Białek – pracownik Departamentu Gospodarki i Rozwoju oraz Bartłomiej Kobiernik, kierownik Wydziału Wielofunduszowości w Departamencie PROW. Uczestniczył w nim także przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek. Informacje nt. programu „Fundusze Europejskie dla Lubuskiego” przygotował Grzegorz Rozmarynowski z Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE