Ogłoszenie naboru nr FELB.06.13-IZ.00-001/24 w ramach Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne Priorytetu 6 Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli

Nabór konkurencyjny

4 marca 2025 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie zatwierdzenia zaktualizowanej Listy rankingowej projektów ocenionych w ramach naboru nr FELB.06.13-IZ.00-001_24 w ramach Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działania 06.13 – Usługi społeczne i zdrowotne.

Załączniki:

19 listopada 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia Listy rankingowej projektów ocenionych w ramach naboru nr FELB.06.13-IZ.00-001/24, Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działania 06.13 – Usługi społeczne i zdrowotne.

Załączniki:

23 lipca 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy projektów ocenionych na etapie oceny formalno-merytorycznej oraz listy projektów skierowanych do etapu negocjacji w ramach naboru nr FELB.06.13-IZ.00-001/24 w ramach Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działania 06.13 – Usługi społeczne i zdrowotne.

Załączniki:

W związku z zakończeniem naboru wniosków nr FELB.06.13-IZ.00-001/24 informujemy, iż do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wpłynęło trzynaście wniosków o dofinansowanie projektu na łączną kwotę wnioskowanego dofinansowania 19 433 642,86 zł. Jeden wniosek wpłynął ze statusem anulowany w związku z czym dwanaście wniosków zostanie skierowanych do oceny formalno-merytorycznej.


ZARZĄD WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

z siedzibą w Zielonej Górze

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra

jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem

Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.

OGŁASZA NABÓR

nr FELB.06.13-IZ.00-001/24

w ramach

Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne

Priorytetu 6 Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli

Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektu

rozpocznie się 25 marca 2024 r. i zakończy się 5 maja 2024 r.

Nabór prowadzony jest w sposób konkurencyjny i nie jest podzielony na rundy.

Nabór rozpoczyna się w dniu udostępnienia formularza wniosku o dofinansowanie projektu w SOWA EFS tj. od 25 marca 2024 r. od godziny 0.00, w sposób umożliwiający składanie wniosków o dofinansowanie projektu.

Za dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu należy uznać dzień wpływu wniosku do ION w formie elektronicznej w SOWA EFS.

Wniosek o dofinansowanie projektu w wersji elektronicznej należy złożyć nie później niż w dniu zakończenia naboru wniosków tj. 5 maja 2024 r. do godziny 23:59:59.

Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia jedynie wersji elektronicznej wniosku o dofinansowanie projektu.

Wniosek o dofinansowanie projektu składany za pośrednictwem SOWA EFS nie wymaga podpisania na etapie składania wniosku.

Jeden podmiot (nie dotyczy JST) rozumiany jako Wnioskodawca i/lub Partner projektu może złożyć maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie projektu w ramach przedmiotowego naboru RP FEWL 21-27.

Konkurs obejmuje następujące typy projektów:

I. Rozwój usług asystenckich wspierających aktywność społeczną, edukacyjną lub zawodową osób z niepełnosprawnościami.

III. Rozwój (z zachowaniem zasady deinstytucjonalizacji) usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych oraz usług zdrowotnych świadczonych w społeczności lokalnej w formach dziennych i całodobowych, w tym świadczonych w miejscu zamieszkania.

IV. Rozwój usług wspierających osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością w szczególnie trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, które w przeciwnym wypadku nie miałyby w ogóle dostępu do takich usług w miejscu zamieszkania (kompleksowe wsparcie obejmujące usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, asystenckie, wytchnieniowe, pomocy sąsiedzkiej, remontowe, gastronomiczne w miejscu zamieszkania, integrację seniorów ze społecznością lokalną jako gwarancja wydłużenie samodzielności i zwiększenie jakości funkcjonowania).

VI. Upowszechnianie transportu indywidualnego typu door-to-door dla osób z ograniczoną mobilnością jako wsparcie uzupełniające w ramach projektu dotyczącego usług społecznych.

VIII. Szkolenie kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej (typ realizowany tylko jako uzupełnienie innych).

IX. Wsparcie opiekunów faktycznych/nieformalnych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.

                                                         UWAGA

Typ VI oraz VIII nie mogą występować jako osobne typy projektów. Mogą wystąpić jedynie jako wsparcie uzupełniające w ramach projektów dotyczących usług społecznych.

Projekty w których wystąpi jedynie typ VI i/lub VIII, zostaną ocenione negatywnie.

                                                         UWAGA

Z uwagi na fakt, że typ VI oraz VIII mogą wystąpić jedynie jako wsparcie uzupełniające w ramach projektów dotyczących usług społecznych, Wnioskodawca na realizację tych typów nie może przeznaczyć więcej niż 20% wartości całego projektu.

w ramach następującej kodów interwencji:

158 – Działania w celu zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług dla typu I, IV oraz VI.

161 – Działania na rzecz poprawy dostępu do opieki długoterminowej (z wyłączeniem infrastruktury) dla typu III, IX.

Do wsparcia kwalifikują się wyłącznie te projekty, które nie zostały fizycznie (rzeczowo) ukończone lub w pełni zrealizowane przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach ogłoszonego naboru, niezależnie od tego czy wszystkie powiązane płatności zostały dokonane przez Wnioskodawcę.

Całkowita kwota środków przeznaczonych na realizację projektów w ramach naboru nr FELB.06.13-IZ.00-001/24 dla Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli, Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne, w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 wynosi:

Całkowita kwota środków (100%)11 764 705,88 PLN
Wkład własny (5%)588 235,29 PLN
Wartość dofinansowania (95%)11 176 470,59 PLN
w tym:
Wsparcie UE (85%)10 000 000,00 PLN
Wsparcie Budżetu Państwa (10%)1 176 470,59 PLN
Minimalna wartość projektu1 000 000,00 PLN
Maksymalna wartość pojedynczego projektu[1]11 764 705,88 PLN
Maksymalna wartość dofinansowania pojedynczego projektu[2]11 176 470,59 PLN
Średni koszt usługi opiekuńczej19 054,00 PLN
Średni koszt usługi asystenckiej37 513,00 PLN
Średni koszt usługi społecznej  dla projektów mieszanych tj. zawierających zarówno usługę opiekuńczą jak i asystencką23 281,00 PLN  

Sposób wyliczenia średniego kosztu usługi wskazany jest w definicji kryteriów w załączniku nr 5b Kryteria dostępu i premiujące dla Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne oraz w punkcie V. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE NABORU niniejszego regulaminu.

Wszystkie wnioski o dofinansowanie projektu złożone w przedmiotowym naborze będą rozliczane za pomocą rzeczywiście ponoszonych wydatków.

W przypadku innego trybu rozliczania projektu, zawartego we wniosku przez wnioskodawcę, wniosek zostanie oceniony negatywnie.

Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi – 95%, w tym wsparcie finansowe EFS+ – 85%, Budżet Państwa – 10%. Wkład własny wynosi – 5%.

Uprawnionymi do aplikowania w naborze są następujące typy Beneficjentów (katalog Beneficjentów dla niniejszego naboru):

  • jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia,
  • jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
  • organizacje pozarządowe,
  • przedsiębiorstwa i ich związki i stowarzyszenia (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa), w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność oświatową na podstawie odrębnych przepisów,
  • instytucje rynku pracy,
  • podmioty ekonomii społecznej,
  • podmioty działające w obszarze rynku pracy, zajmujące się aktywizacją osób wykluczonych społecznie, zagrożonych ubóstwem itp. (w tym jednostki pomocy społecznej),
  • niepubliczne i publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
  • organizacje społeczne i związki wyznaniowe.

Projekty mogą być realizowane również na zasadzie partnerstwa z udziałem Partnerów, będących podmiotami wymienionymi powyżej w typach Beneficjentów dla przedmiotowego naboru.  Dopuszczalna jest realizacja projektu z zaangażowaniem podmiotów, innych niż wymienionych w typach Beneficjentów, realizujących wspólnie projekt w celu osiągnięcia kompleksowego efektu, z zastrzeżeniem, iż wszystkie wydatki ponoszone przez te podmioty, zostaną ujęte jako koszty niekwalifikowalne w budżecie projektu.

IZ RP FEWL 21-27 udziela wszystkim zainteresowanym informacji w zakresie naboru, w tym w sprawie interpretacji zapisów regulaminu, zakresu wsparcia, procesu wyboru projektów, kwalifikowalności wydatków.

Przedmiotem zapytań nie mogą być konkretne zapisy lub rozwiązania zastosowane w danym projekcie przez Wnioskodawcę, celem ich wstępnej oceny. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona przez ION nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.

Informacje na temat naboru można uzyskać poprzez kontakt:

  • e-mail: info@rpo.lubuskie.pl
  • telefoniczny:
  • Departament Europejskiego Funduszu Społecznego

Sekretariat: 68 45 65 314, 68 45 65 326

  • Departament Instytucji Zarządzającej

Wydział Informacji i Promocji: 68 45 65 521

  • osobisty w siedzibie:
  • Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego

Departamentu Instytucji Zarządzającej

ul. Bolesława Chrobrego 1-3-5, 65-043 Zielona Góra, (pokój nr B.2).

  • Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim:
  • e-mail: pife.zielonagora@lubuskie.pl (dla południa województwa) i   

            pife.gorzow@lubuskie.pl (dla północy województwa)

  • telefoniczny:
  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze:

68 45 65 535, -499, -488, -480, -454;

  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp.:

95 73 90 386, -378, -377.

  • osobisty w siedzibie:
  • Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zielonej Górze

ul. Bolesława Chrobrego 1, 65-043 Zielona Góra, (pokój nr 0.3, poziom „0”)

lub

  • Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp.

ul. gen. Władysława Sikorskiego 107, 66-400 Gorzów Wlkp. (pokój nr 115, I piętro).


[1] do przeliczenia łącznego kosztu projektu stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany waluty stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia naboru,

[2] do przeliczenia łącznego kosztu projektu stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany waluty stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia naboru,

Ogłoszenie

Regulamin

Załączniki

Finanse

Pula środków na nabór wniosków
10 000 000,00 PLN

Typ naboru

Nabór konkurencyjny

Termin naboru

start

25.03.2024

koniec

05.05.2024