9 maja obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Europy. – 20 lat Polski w Unii Europejskiej to czas spektakularnych przemian w naszym kraju – podkreśla marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
9 maja obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Europy. Upamiętnia rocznicę podpisania deklaracji Schumana – planu współpracy państw europejskich na rzecz pokoju i jedności w Europie.
Nazwa dokumentu pochodzi od Roberta Schumana – ministra spraw zagranicznych Francji. 9 maja 1950 r. przedstawił on plan, który dotyczył utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali oraz utrzymania pokojowych stosunków w Europie. EWWiS założyło sześć państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Wydarzenie zapoczątkowało integrację europejską, której kontynuacją jest Unia Europejska.
Cytaty z deklaracji Schumana
„Pokój na świecie nie mógłby być zachowany bez twórczych wysiłków na miarę grożących mu niebezpieczeństw. Wkład, jaki zorganizowana i żyjąca Europa może wnieść w cywilizację, jest niezbędny dla utrzymania pokojowych stosunków”.
„Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność. (…) W tym celu rząd francuski proponuje natychmiast rozpocząć działania w ograniczonym, lecz decydującym punkcie: »Rząd francuski proponuje umieszczenie całej francusko-niemieckiej produkcji węgla i stali pod zarządem wspólnej Wysokiej Władzy w organizacji otwartej na udział innych krajów europejskich«. Umieszczenie produkcji węgla i stali pod wspólnym zarządzaniem zapewni natychmiastowe powstanie wspólnych fundamentów rozwoju gospodarczego, pierwszego etapu Federacji Europejskiej, i zmieni los regionów, długo skazanych na wytwarzanie wojennego oręża, którego były najdłużej ofiarami”.
Ten rok to również jubileusz Polski w Unii Europejskiej
W 2024 r. przypada także 20. rocznica przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty. Województwo Lubuskie świętowało ten jubileusz 1 maja 2024 r. w Słubicach. Z tej okazji do miasta przyjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Radosław Sikorski i Annalena Baerbock. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych z obu krajów – marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, wicemarszałek Łukasz Porycki, wojewoda lubuski Marek Cebula i premier Brandenburgii Dietmar Woidke. Towarzyszyli im włodarze Słubic i Frankfurtu: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke oraz prorektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tadeusz Wallas i prezydent Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą prof. Eduard Mühle. Zaproszono również byłych ministrów spraw zagranicznych obu krajów – Włodzimierza Cimoszewicza i Joschkę Fischera – którzy 20 lat temu gościli w Słubicach, gdy Polska wstępowała do UE.
Polska wykorzystała ogromną szansę na rozwój gospodarczy
Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej Polska doświadczyła ogromnego rozwoju: gospodarczego, społecznego i kulturowego. Otworzyły się przed nami nowe możliwości, które pozwoliły na budowę silniejszego, bardziej nowoczesnego państwa.
– To, co się wydarzyło 20 lat temu, było czymś niewiarygodnym, wcześniej trudnym do wyobrażenia. Cieszę się bardzo, że Polska, Polacy, polscy politycy wykazali się wówczas taką zbiorową mądrością i doprowadzili do działań, decyzji, które pozwoliły nam spełnić oczekiwania, wymogi, dostosować się do tego wszystkiego, co trzeba było zrobić, żeby być pełnoprawnym partnerem Unii Europejskiej. To się udało. Ten kolejny okres, chyba najciekawszy w naszym życiu, to czas spektakularnych przemian w naszym kraju, myślę, że największych w tej nowoczesnej, nowożytnej historii Polski. Zmian infrastrukturalnych, w gospodarce, sferze społecznej, ochronie zdrowia, we wszystkich możliwych obszarach, też dzięki temu, że skorzystaliśmy z dużego wsparcia finansowego z Unii Europejskiej, która pozwoliła nam uzupełnić różnego rodzaju deficyty, wyrównać dysproporcje – uważa marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
Informacje o stanie polskiej gospodarki i rynku pracy po wstąpieniu państwa do Unii Europejskiej przygotował Urząd Statystyczny w Zielonej Górze:
![20_lat_w_unii_europejskiej.png [3512x2484]](https://files.lubuskie.pl/sites/1/wiadomosci/22323/fotos/orign/20_lat_w_unii_europejskiej.png)
Znajdź atrakcje dla siebie z okazji 20-lecia Polski w UE!
W ramach świętowania rocznicy obecności Polski w UE na terenie województwa lubuskiego odbędzie się wiele wydarzeń, m.in.:
- Chill Strefa z Funduszami Europejskimi w Słubicach (10 maja 2024 r., godz. 15.00-19.00, plac przy Collegium Polonicum)
- Dzień Otwarty Funduszy Europejskich (10 maja 2024 r., godz. 10.00-13.00, Centrum Integracji Społecznej w Zielonej Górze)
- Piknik Funduszy Europejskich w Zaborze (11 maja 2024 r., godz. 14.00-16.00, Lubuskie Centrum Winiarstwa)
- Szkolenie w Zielonej Górze pt. „Fundusze Europejskie na założenie działalności gospodarczej” (22 maja 2024 r., godz. 10.00-14.00, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, ul. Bolesława Chrobrego 1)
- Szkolenie w Gorzowie Wielkopolskim pt. „Fundusze Europejskie na założenie działalności gospodarczej” (22 maja 2024 r., godz. 10.00-14.00, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta, ul. gen. Władysława Sikorskiego 107)
Więcej informacji można znaleźć na stronie https://20lat.eu/znajdz-atrakcje-dla-siebie.
20latPolskiwUE #UE #UniaEuropejska #FunduszeEuropejskie #EuropeDay