Szóste posiedzenie Komitetu Monitorującego

Szóste posiedzenie Komitetu Monitorującego

13.06.2024

O projektach związanych m.in. z transformacją cyfrową oraz adaptacją do zmian klimatu debatował Komitet Monitorujący Program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego, któremu przewodniczył marszałek Marcin Jabłoński. Posiedzenie odbyło się 13 czerwca 2024 r. w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego.

– Nasze spotkanie ma postać hybrydową. Uczestniczą w nim także w formie wideokonferencji przedstawiciele Komisji Europejskiej: pani Katarzyna Głowacka-Rochebonne i pan Jacek Wolski. Witam też serdecznie szanowne prezydium komitetu – wicemarszałka Grzegorza Potęgę, przewodniczącą Sejmiku Województwa Lubuskiego Annę Synowiec i dyrektorów departamentów, którzy będą przedstawiać punkty ujęte w porządku dzisiejszych obrad. Pan Grzegorz Potęga wskutek decyzji, jakie podjął Zarząd Województwa Lubuskiego w ubiegłym tygodniu, będzie pełnić funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Monitorującego. Dodam, że pan wicemarszałek będzie w ramach swoich kompetencji nadzorował także Departament Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego – powiedział marszałek Marcin Jabłoński.

– Zaplanowaliśmy przyjęcie 21 uchwał. Mam nadzieję, że sprawnie to pójdzie. Dotyczą w większości kryteriów wyboru projektów, które są przewidziane do realizacji w najbliższym czasie. To sprawy związane m.in. z transformacją cyfrową, administracją, przedsiębiorczością, ochroną przyrody i adaptacją do zmian klimatu – dodał marszałek. 

W obradach brali także udział m.in.: dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej UMWL Sylwia Pędzińska i jej zastępczyni Małgorzata Mizera-Wołowicz, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Daniel Roguski oraz dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Jakub Piosik.

Przedstawicielka Komisji Europejskiej, Katarzyna Głowacka-Rochebonne zaprezentowała IX Raport Kohezyjny. To sprawozdanie na temat gospodarczej, terytorialnej i społecznej spójności w Unii Europejskiej publikowane co 3 lata. – Ogólnie konkluzja jest taka, że Polityka Spójności UE wspiera regiony. Ma kluczową rolę we wspieraniu inwestycji publicznych. W przypadku Polski około 51 proc. inwestycji rządowych to są właśnie inwestycje z Polityki Spójności. Rozszerzenie Unii Europejskiej sprzed 20 lat, w którym uczestniczyła również Polska, jest bardzo wyraźnym przykładem pozytywnego wpływu Polityki Spójności. Widać to dobrze po wzroście PKB w przeliczeniu na mieszkańca – z 51 procent do 79 procent w stosunku do średniej unijnej. Spadła również stopa bezrobocia w Polsce – z 18 proc. do 4 proc. Oprócz tych dobrych wskaźników raport wskazuje na pewne wyzwania – są to m.in. zmiany demograficzne. Liczba ludności Unii Europejskiej zmniejsza się i pojawiają się niedobory siły roboczej. Warto zauważyć też niski odsetek wysoko wykwalifikowanych osób i dużą migrację osób młodych. Komisja Europejska zwraca ponadto uwagę na zieloną transformację i cyfrową transformację. Na pogłębianie się nierówności regionalnych ma wpływ zmiana klimatu i zanieczyszczenie powietrza. Na obszarze UE można zauważyć także nierównomierną zdolność do wykorzystywania technologii cyfrowych – mówiła Katarzyna Głowacka-Rochebonne. Reprezentantka Komisji Europejskiej zaprezentowała również narzędzie STEP – Platformę na Rzecz Technologii Strategicznych dla Europy, która ma pomóc w zwiększeniu skali rozwoju i produkcji nowych technologii o kluczowym znaczeniu dla zielonej i cyfrowej transformacji. 

W dalszej części obrad Komitet Monitorujący przystąpił do przyjęcia uchwał, m.in. w sprawie zatwierdzenia kryteriów wyboru projektów dla działań „Cyfrowe Lubuskie”, „Rozwój przedsiębiorczości” oraz „Badania i innowacje”.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeEuropejskie #FunduszeUnijne #UEdlaPL #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego