Dwór w Ochli odzyskał barokowy blask! Rezydencja von Unruhów gotowa do podziwiania

Dwór w Ochli odzyskał barokowy blask! Rezydencja von Unruhów gotowa do podziwiania

16.07.2024

– Bardzo się cieszę, że udało nam się przywrócić ten obiekt do życia, że nabierze nowej funkcji, że dzięki temu możliwości Muzeum Etnograficznego będą dużo większe – powiedział marszałek Marcin Jabłoński na otwarciu dworu w zielonogórskiej Ochli po rewitalizacji.

15 lipca 2024 r. to szczególna data dla Barokowego Dworu w zielonogórskiej Ochli przy ul. Górnej. Zrewitalizowany obiekt, będący w gestii Muzeum Etnograficznego, został udostępniony zwiedzającym. Wizytował go m.in. Zarząd Województwa Lubuskiego i  parlamentarzyści. 

Dwór wybudowany w latach 1684-1687 przez Otto Friedricha von Unruha jest unikatowym przykładem śląskiego budownictwa barokowego. Zachowały się cztery kominki oraz dekoracje sztukatorskie, które zostały odrestaurowane. Renowacja była możliwa dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubuskiego. Umowę na projekt podpisano 7 listopada 2022 roku. Prace remontowe, przeprowadzone przez firmę Remerus Liessen z Krakowa, trwały od 10 maja 2023 do 14 grudnia 2023 roku. Ogólny koszt zadania to ponad 12 mln złotych, z czego 8 mln stanowiły środki unijne.

– Po raz pierwszy w związku z historią tego przedsięwzięcia, w Ochli zaświeciło słońce – zwrócił uwagę marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński. – Kiedy przyjechaliśmy tutaj jakieś 2,5 roku temu w składzie ówczesnego Zarządu Województwa, po dłuższym okresie, kiedy podejmowano różnego rodzaju próby, by przywrócić temu barokowemu dworowi z XVII wieku dawny blask, nie było to wszystko jakoś szczęśliwe i skuteczne. Ale 2,5 roku temu postanowiliśmy sobie, że podejmiemy działania, które zmierzać będą do tego, by wreszcie przywrócić do życia ten wartościowy historyczny obiekt. Poszukaliśmy środków w budżecie województwa. Nie było to łatwe i obarczone pewnym ryzykiem, ponieważ był to koniec programu operacyjnego, a przy pracach związanych z remontami, modernizacjami, inwestycjami tego czasu potrzeba więcej. Na szczęście los nam sprzyjał. Jakiś czas temu wizytowaliśmy ten obiekt – padało, ale dzisiaj wreszcie zaświeciło słońce i to słońce pokazuje ten obiekt w pełnej krasie. Bardzo się cieszę, że udało nam się go przywrócić do życia, że nabierze nowej funkcji, że dzięki temu możliwości Muzeum Etnograficznego w Ochli będą dużo większe – powiedział marszałek Marcin Jabłoński.

Co ciekawe, otwarcie dworu 15 lipca 2024 r. zbiegło się w czasie z rocznicą urodzin Ottona Friedricha von Unruha, inicjatora budowy.

Dwór odnowiony i elegancki jak dawniej

– Renowacja zabytku nie należała do prostych zadań, ale wszystkie prace zostały wykonane zgodnie ze sztuką konserwatorską, z pieczołowicie odtworzonymi detalami – podkreślała Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska konserwator zabytków. – Sam budynek nie dawał nam wielu odpowiedzi. Dotyczy to na przykład kolorystyki obramowań okiennych na elewacjach. Wnętrza były białe, z tymi pięknymi sztukateriami, o których wiemy, bo pisano o nich i to jest cudowne, że ten obiekt będzie właśnie dla mieszkańców dostępny, że może będą prowadzone dalej badania. W skali regionu ten wystrój sztukatorski jest absolutnie znakomity. Jeszcze zamek w Żarach ma podobnie cenne sztukaterie. Nie mieliśmy pełnej wiedzy, trzeba było wydobywać pewne drobiny, żeby uzyskać te barwy, te formy, a dalej trzeba było już coś wykreować, żeby wnętrza nie wyglądały jak przygotowane pod malowanie. To był ten moment, jak weszliśmy do wnętrza z zewnątrz, gdzie już była ta kolorystyka przywrócona, z tymi ciemnoczerwonymi oknami, i weszliśmy do białego wnętrza, gdzie mieliśmy czarno-białą posadzkę. Mogliśmy to tak zostawić, w kilku wnętrzach pomalować. Była dobra współpraca z panem dyrektorem, bo ten dobór robiliśmy również przy udziale pana dyrektora, konserwatora i wykonawcy po to, żeby te wnętrza uzyskały taki wyraz pewnej stateczności, elegancji, a jednocześnie w zgodzie z tym, jak po prostu historycznie malowano tego typu obiekty. To był też swego rodzaju eksperyment, który myślę, że przyniósł znakomite efekty – powiedziała konserwator.

Edukacja, rozrywka i kultura dla wszystkich odwiedzających

Realizacja zadania miała na celu zrewitalizowanie obiektu wraz z otoczeniem, tak aby mógł on być dostępny dla społeczności. Będzie w nim działać Centrum Kultur Europejskich zarządzane przez Muzeum Etnograficzne. – To jest na razie kanwa działalności kulturalnej. Na pewno ją rozwiniemy Będziemy się starali państwu na różne sposoby pokazywać naszą kulturę – i tę przeszłą, i tę obecną – zapewnił dyrektor Muzeum Etnograficznego Tadeusz Woźniak.

Dyrektor muzeum dodał, że dwór w Ochli jest przykładem jednej z wielu inwestycji realizowanych w trosce o dobro kulturowe. Zadbano też o infrastrukturę w sąsiedztwie zabytkowych obiektów. – W czasie ostatnich kilku lat odbudowaliśmy młyn z Sądowa na terenie skansenu, zrekonstruowaliśmy wiatrak, skanalizowaliśmy całe muzeum, zrobiliśmy ujęcie wody do poszczególnych chat. W tej chwili robimy parking i infrastrukturę turystyczną przy muzeum. Mamy już kolejne środki na infrastrukturę techniczną w muzeum. Tak że z mojego punktu widzenia kultura ma się bardzo dobrze, przynajmniej tutaj w naszym muzeum i za to dziękuję Zarządowi Województwa, dziękuję wszystkim. Myślę, że ta inwestycja, którą dzisiaj otwieramy, również pokaże to, że ta kultura naprawdę ma się nieźle – stwierdził Tadeusz Woźniak.

W dworze będą odbywać się rozmaite wydarzenia kulturalne i edukacyjne. Powstanie również izba pamięci, a ofertę dopełniają elementy multimedialne, np. przemawiająca do zwiedzających z ekranu postać winiarki.

– Bogate dziedzictwo kultury zobowiązuje nas do tego, żeby zadbać o takie obiekty – uważa posłanka na Sejm RP Elżbieta Anna Polak. – Mamy 252 zamki, pałace i dwory. I dzisiaj wspaniale się stało, że inwestycja się zakończyła. Cieszę się bardzo. Zwiedzajmy ten obiekt – zachęcała parlamentarzystka.

– W województwie lubuskim przeznaczamy dużo pieniędzy na zabytki. Te pieniądze pochodziły głównie z budżetu województwa. Podjęliśmy się zadania karkołomnego. Wierzyłem jako jeden z nielicznych, oprócz członków Zarządu Województwa, że to nam się uda. Tytaniczną pracę wykonał też pan dyrektor muzeum i krakowska firma zajmująca się renowacją. Warto inwestować, warto dbać o zabytki. Bardzo serdecznie dziękuję za współpracę – dodał poseł na Sejm RP i były lubuski wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

W otwarciu dworu w Ochli wzięli również udział wicemarszałkowie Grzegorz Potęga i Sebastian Ciemnoczołowski, członkowie Zarządu Województwa Jacek Urbański i Zbigniew Kołodziej, wicewojewoda Tomasz Nesterowicz, wiceprezydent Zielonej Góry Marek Kamiński, były wicemarszałek województwa Łukasz Porycki oraz posłanki na Sejm RPAnita Kucharska-Dziedzic i Katarzyna Osos.

Historię Ochli i dworu przybliżył Paweł Towpik. Podczas uroczystości wystąpił kwartet złożony z artystek Filharmonii Zielonogórskiej.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #UEdlaPL #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #20latPolskiwUE