Oficjalne przekazanie nowego szynobusu już 16 września

Oficjalne przekazanie nowego szynobusu już 16 września

10.09.2024

Od kilku dni na lubuskich torach można zobaczyć nowy szynobus, który został zakupiony przez Województwo Lubuskie od polskiego producenta H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. Oficjalne przekazanie pojazdu odbędzie się 16 września 2024 r.

Pierwszy z dwóch fabrycznie nowych pojazdów, które zakupiło Województwo Lubuskie, jeździ już na trasach testowych, jednak na stałe pojawi się w poniedziałek, 16 września 2024 r. Szynobus o wartości 35 608 500 zł został już nieodpłatnie przekazany przewoźnikowi Polregio SA, aby maszyniści lubuskiego zakładu spółki mogli odbyć odpowiednie szkolenie.

Pojazd zostanie skierowany do obsługi planowych kursów na trasie Gorzów Wlkp. – Zbąszynek – Zielona Góra dokładnie 16 września 2024 r. na dworcu PKP w Gorzowie Wlkp. Korzystać z niego będzie mogło nawet 229 osób jednocześnie. Szynobus posiada 84 miejsca siedzące w układach tzw. „lotniczym” oraz naprzeciwległym. Dodatkowo w członie spalinowym znajdują się dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnością poruszających się na wózkach, dwa fotele stałe dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym.

Spalinowo-elektryczny zespół trakcyjny „Plus” oznaczony jako 227M-001 składa się z dwóch członów. Pierwszy z nich wyposażony jest w przedział agregatów prądotwórczych i silniki asynchroniczne prądu przemiennego, kabinę WC przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością oraz w przedział służbowy. Drugi natomiast posiada kabinę WC w formie tradycyjnej oraz miejsce przeznaczone do przewozu rowerów. Maksymalna prędkość pojazdu przy napędzie spalinowym wynosi 120 km/h, a przy napędzie elektrycznym 160 km/h.

Szynobus posiada szereg usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób im towarzyszących, m.in. za kabiną maszynisty, po obu stronach pojazdu w członie spalinowym zamontowano ręcznie rozkładane rampy wjazdowe.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego jako pierwszy publikuje zdjęcia wnętrza szynobusu, aby mieszkańcy mogli już wcześniej zobaczyć nowy pojazd. Kolejny na lubuskie tory wyjedzie w okolicach listopada. Będzie to większa, trójczłonowa odmiana spalinowo-elektrycznego zespołu trakcyjnego oznaczonego jako 228M-001, który posiada 156 ergonomicznie rozmieszczonych miejsc siedzących.

Oba pojazdy zostały zakupione w ramach projektu pn. „Zakup taboru kolejowego do przewozów regionalnych”, który został dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Ich łączna wartość wynosi 73,8 mln zł brutto z czego 80,19% dofinansowano z UE.

 #FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE #FunduszeEuropejskie #FunduszeUnijne #UEdlaNAS #EUREGIOPoland #FunduszeEuropejskiedlaWojewództwaLubuskiego