– Stworzyli państwo porozumienie dziewięciu samorządów, dla którego przeznaczono kwotę ponad 8 milionów euro. Wielkiego mostu się za to nie postawi, ale można zrobić tysiące wspaniałych rzeczy na terenie kilku gmin – mówił marszałek Jabłoński.
W środę, 18 grudnia 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście przedstawiciele dziewięciu gmin oraz władz województwa lubuskiego podpisali porozumienie inaugurujące partnerstwo „Razem dla wspólnego rozwoju”. To strategiczna inicjatywa, która połączy samorządy wokół realizacji projektów kluczowych dla poprawy jakości życia mieszkańców regionu.

Razem dla wspólnego celu
Partnerstwo zostało stworzone z myślą o realizacji przedsięwzięć finansowanych z programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021–2027 (FEWL 21–27). Odbywa się to z zastosowaniem instrumentu terytorialnego w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) i Innych Instrumentów Terytorialnych (IIT). Dzięki współpracy samorządów gmin: Babimost, Przytoczna, Trzciel, Szczaniec, Zbąszynek, Kargowa, Pszczew, Bojadła i Trzebiechów możliwe będzie skoordynowanie działań w obszarach m.in. cyfryzacji, ochrony środowiska, edukacji oraz transportu.
Marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, otwierając uroczystość, podkreślił znaczenie tego przedsięwzięcia. Zwracając się do uczestników partnerstwa, przywołał ostatnie wydarzenia, które także wiążą się z wykorzystaniem funduszy w województwie – przekazanie nowego wozu strażackiego dla OSP w Podłej Górze oraz obchody 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. – Wczoraj wręczaliśmy statuetki dla najciekawszych, szczególnie rozpoznawalnych, symbolicznych projektów. Wybieraliśmy a to mosty za 70-80 milionów, a to szpitale za kilkadziesiąt milionów, ale dzisiaj zdałem sobie sprawę, że chyba najwięcej pieniędzy w tym dwudziestoleciu wydaliśmy na wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej. Kupiliśmy już ponad 100 pojazdów pożarniczych, tylko w ostatnim projekcie 25. Chcę państwa skłonić i namówić do różnych refleksji oraz popularyzowania idei Unii Europejskiej. Póki wystarczy mi sił i możliwości, będę wszędzie mówił o tym, jak wielką wartością dla Polski jest Unia Europejska, jak wielkie szanse rozwojowe pojawiły się dla naszego kraju. Uważam, że dwa ostatnie dziesięciolecia to najlepszy okres w nowożytnej historii Polski. Zmiany cywilizacyjne i modernizacyjne osiągnęły spektakularną skalę. Wierzę, że będą kontynuowane, bo jak doskonale państwo wiedzą, płyną do Polski, jeszcze do niedawna mocno zagrożone, środki z Krajowego Planu Odbudowy – ćwierć biliona złotych. To gigantyczne pieniądze i chodzi o to, żebyśmy wszyscy szukali możliwości, aby po nie sięgać – powiedział marszałek.

Gminy same zdecydowały, na co przeznaczą środki
– Te wozy strażackie, państwa porozumienie, są ważnymi rzeczami i działaniami potrzebnymi dla lokalnej społeczności. Projekty, które państwo będą realizować, także mają wymiar lokalny, bezpośredni. Stworzyli państwo porozumienie dziewięciu samorządów, dla którego przeznaczono kwotę ponad 8 milionów euro. Wielkiego mostu się za to nie postawi, ale można zrobić tysiące wspaniałych rzeczy na terenie kilku gmin. Wierzę, że to się państwu uda. Wykaz projektów jest bardzo ciekawy, są one bardzo różnorodne. Samo porozumienie jest specyficzne i nietypowe. Sami państwo dobierali swoje grono – można powiedzieć, że jest to ściana wschodnia województwa lubuskiego. Mam nadzieję, że znaleźli państwo sieć powiązań funkcjonalnych, gospodarczych, społecznych, które po zrealizowaniu tych projektów wywołają dużo pozytywnych zmian. Zachęcam, żeby sprawnie realizowali państwo projekty. Tymczasem życzę państwu wszystkiego dobrego na święta, pomyślności w nowym roku i sukcesów w realizacji projektów – dodał marszałek województwa lubuskiego.
Zauważenie potrzeb mieszkańców mniejszych miejscowości
Wszyscy przedstawiciele gmin cieszą się z faktu, że mieszkańcy mniejszych miejscowości w naszym regionie otrzymają wparcie z środków unijnych. Mówił o tym m.in. burmistrz Trzciela Jacek Ignorek, który podczas środowego spotkania reprezentował lidera porozumienia – gminę Trzciel. – Chciałbym złożyć podziękowania panu marszałkowi, zarządowi województwa i urzędowi marszałkowskiemu za to, że zdecydowali się państwo przeznaczyć środki na wymiar terytorialny i pozwolili samorządom decydować, jak wydawać te środki. Mówimy często o dużych projektach, a często naszych mieszkańców dotykają problemy z mniejszymi inwestycjami, o których głośno się nie mówi, dlatego ten wymiar terytorialny ma ogromne znaczenie. Po takiej decyzji zdecydowaliśmy się podjąć rękawicę i stworzyć porozumienie – w październiku 2022 r. w gronie ośmiu gmin, a na początku 2023 r. przyjęliśmy dodatkowo gminę Przytoczna. W tym kształcie zaczęliśmy pracę nad strategią, którą dzisiaj symbolicznie kończymy, podpisując to porozumienie. Przed nami teraz ciężka praca, żeby zrealizować 55 projektów. Wierzę, że osiągniemy wymagane wskaźniki. Jeszcze raz bardzo dziękuję i liczę na to, że będziemy się jeszcze często spotykać – powiedział burmistrz.

Burmistrz Babimostu Zbigniew Woziński podkreślał, że to właśnie Babimost jest w sercu tego porozumienia. Jednocześnie również podziękował marszałkowi Marcinowi Jabłońskiemu oraz pracownikom Urzędu Marszałkowskiego. – To jest też forma integracji naszych gmin i to jest bardzo cenne, że się spotykamy, rozmawiamy. Jest wiele cennych inicjatyw, a przy okazji rodzą się inne wspólne pomysły. Cieszę się, że mogliśmy być gospodarzem tej uroczystości. Cieszę się także z wyzwań i projektów, które będziemy realizować. Wiem, że to ciężka praca, wiem, że trudno przeprowadzić i rozliczyć te wszystkie projekty, ale myślę, że razem damy radę – mówił burmistrz.
Jednym z przedstawicieli gmin, który także zabrał głos, był wójt gminy Przytoczna Bartłomiej Kucharyk:– Ja przede wszystkim, panie marszałku, dziękuję panu, władzom województwa lubuskiego i wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, o czym pan wspomniał – że w końcu te środki zostały sprawiedliwie podzielone. Dzięki właśnie państwa decyzjom te środki trafią do całego naszego regionu i wszyscy mieszkańcy województwa lubuskiego w sposób równy będą mogli z nich skorzystać, za co serdecznie w imieniu własnym i wszystkich tu osób zgromadzonych dziękuję.
Z zawarcia porozumienia cieszy się także burmistrz Kargowej Marta Paron. – Ja się niezwykle cieszę z tego, że zakończyliśmy ten pierwszy etap. Myślę, że on był też dość trudny, choć tak naprawdę ciężka praca to dopiero jest przed nami. Ale myślę, że i tak już tę lwią część naprawdę zrobiliśmy. Trochę czasu nam to zajęło. Oczywiście będziemy się starać, żeby dopełnić te wszystkie wskaźniki, bo to tak naprawdę jest celem tych wszystkich projektów, ale wierzę, że wspólnie damy radę – mówiła burmistrz.
Łącznie na realizację projektów przeznaczono ponad 8,6 mln euro z budżetu Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021–2027.

Podpisanie porozumienia – krok ku przyszłości
Symboliczne podpisanie porozumienia było kulminacyjnym punktem uroczystości. Porozumienie określa zasady współpracy, w tym minimalne limity kontraktacji, harmonogram realizacji projektów oraz wskaźniki mierzące ich efektywność. Dzięki temu każdy z partnerów ma jasno określone zobowiązania i cele, które mają zostać osiągnięte. W najbliższych miesiącach partnerstwo przystąpi do przygotowania dokumentacji aplikacyjnej. Wybrane projekty będą realizowane w trybie niekonkurencyjnym, co umożliwi sprawne wdrażanie zaplanowanych działań.
Podczas zawarcia porozumienia obecni byli również: dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej UMWL Sylwia Pędzińska oraz jej zastępczyni Agnieszka Zatorska, wójt Gminy Bojadła Krzysztof Gola, wójt Gminy Pszczew Krystian Grabowski, wójt Gminy Szczaniec Maciej Sieńkowski, sekretarz Gminy Trzebiechów Bartłomiej Cybulski i burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.
#FunduszeEuropejskiedlaLubuskiego #FEWL2021-2027 #UEdlaLubuskiego #PomocUE #UEdlaNas