
– Życzę powodzenia przy realizacji projektów. Mam nadzieję, że przyniesie to bardzo dużo korzyści państwa porozumieniu, a mieszkańcy dostrzegą zainwestowane środki – mówił marszałek Marcin Jabłoński podczas uroczystego sformalizowania porozumienia samorządowego w Krośnie Odrzańskim.
19 lutego 2025 r. w krośnieńskim urzędzie miasta potwierdzono zawiązanie kolejnego partnerstwa samorządów w województwie lubuskim – Krośnieńskiego Związku Powiatowo-Gminnego. Na realizację wspólnych projektów porozumienie otrzymało 10,5 mln euro.
Przed podpisaniem symbolicznego czeku marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński przypomniał, jakie działania podjął Zarząd Województwa, by rozdzielić środki unijne w ramach tzw. wymiaru terytorialnego. Optymalne rozwiązanie zostało wypracowane w drodze dyskusji z jednostkami samorządu terytorialnego, dla których te pieniądze zostały przeznaczone. – Kiedy przystępowaliśmy do prac, miałem nadzieję, że obejmiemy porozumieniami najpierw większość samorządów. Potem zauważyliśmy, że jest szansa na włączenie w nie wszystkich samorządów województwa lubuskiego. Zdecydowaliśmy się na daleko idącą decentralizację. Nie od razu wszystkim się to spodobało – duże ośrodki w naszym regionie uważały, że algorytm podziału środków powinien być zupełnie inaczej skonstruowany: w taki sposób, że ci najwięksi powinni dostać dużo więcej, a reszta z tego, co zostanie. Nie zgodziliśmy się z tym. Dzisiaj jestem już absolutnie przekonany, że nasz pogląd był słuszny. Nawet te duże miasta, które oczekiwały, że dostaną więcej, już dzisiaj dostały więcej niż chciały jeszcze 3 lata temu – podkreślał marszałek.

Porozumienia pokazują, jak ważna jest współpraca
– To porozumienie, które podpisujemy dzisiaj, jest dziewiąte. Zostało nam jeszcze pięć i wtedy wszystkie samorządy zostaną objęte partnerstwami. Ogromna wartość, jaką dostrzegliśmy w naszych wspólnych działaniach, polega na tym, że gdy są podejmowane wspólne wysiłki, żeby opracować strategie i plany działań, widzimy, jak wiele jest powiązań między jednostkami samorządowymi na poszczególnych terenach, jak wiele rzeczy można zrobić wspólnie, jak wiele problemów można próbować wspólnie rozwiązać – dodał marszałek Marcin Jabłoński. Podkreślał, że w czasie, gdy kształtowało się partnerstwo Krośnieńskiego Związku Powiatowo-Gminnego, większość zrzeszonych w nim samorządowców objęło nowe stanowiska, co stwarza nowe możliwości działania.

Inwestycje m.in. w połączenia autobusowe
W ramach porozumienia partnerstwo Krośnieńskiego Związku Powiatowo-Gminnego zostaną zrealizowane 24 projekty. Jednym z najważniejszych wspólnych działań będzie utworzenie systemu transportu publicznego. –Jestem przekonany, że dzięki środkom, które mamy zagwarantowane, zakupimy odpowiednią liczbę autobusów i będziemy w stanie skomunikować większość sołectw oraz wszystkie gminy z naszymi ośrodkami centralnymi, czyli Gubinem i Krosnem Odrzańskim – wyjaśniał burmistrz Krosna Odrzańskiego Grzegorz Garczyński.
– Podpisanie tego porozumienia to prawdziwe święto dla samorządów powiatu krośnieńskiego. Panie marszałku, bardzo dziękuję za wspieranie tej idei i za to, że osobiście pojawiał się pan na konsultacjach. Najłatwiej jest wymyślić projekty, a najtrudniej je zrealizować, dlatego życzę nam wszystkim tego, żebyśmy pomyślnie i na czas zrealizowali wszystko, co sobie zaplanowaliśmy. Cieszę się, że jest z nami również pan wojewoda. Gmina Krosno Odrzańskie od początku było liderem porozumienia, a na jego czele stał ówczesny burmistrz, dzisiaj wojewoda. Dziś to ja mam tę przyjemność. Jestem przekonany, że to, co zaplanowaliśmy, uda nam się wykonać w stu procentach – dodał burmistrz.
Gotowość do rozpoczęcia realizacji projektów potwierdził również prezes zarządu Krośnieńskiego Związku Powiatowo-Gminnego Roman Siemiński.
Wśród zaplanowanych zadań i inwestycji znalazły się także projekty związane z poprawą infrastruktury turystycznej (np. zagospodarowanie Wzgórz Gubińskich czy budowa drogi rowerowej Bobrowice-Dychów), edukacją (rozwój kompetencji dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych) czy adaptacją do zmian klimatu (modernizacja urządzeń służących melioracji).

Otwartość i zaufanie drogą do realizacji planów
Starosta krośnieńska Anna Januszkiewicz zaznaczyła, że czuje się „matką” tego porozumienia. – Nie zliczę, ile godzin poświęciłam na to, by dzisiejsza uroczystość była symbolem zakończenia pewnego ważnego etapu w życiu naszych samorządów. Nowi włodarze byli niesamowicie otwarci i z ogromnym zaufaniem włączyli się w prace. Dziękuję za zaufanie i zrozumienie idei, że hasło „7 gmin, 1 powiat” nie jest tyko frazesem. Przeżyliśmy ostatnio powódź, która udowodniła, że razem możemy więcej. Udowadniamy sobie, że pracując zgodnie, zajdziemy daleko – mówiła starosta i podziękowała za wsparcie marszałkowi Marcinowi Jabłońskiemu oraz Sylwii Pędzińskiej – dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej UMWL, którą nazwała „matką chrzestną” tego porozumienia.

„Przed nami czas wyzwań”
Wojewoda Lubuski Marek Cebula podkreślił, że dla niego to historyczna chwila, dlatego że jako burmistrz Krosna Odrz. od początku był przy tym pomyśle wraz ze swoim ówczesnym zastępcą Grzegorzem Garczyńskim. – Myśleliśmy o tym, jak stworzyć obszar funkcjonalny na terenie powiatu krośnieńskiego, jak połączyć ogień z wodą, czyli dwie stolice i interesy dwóch stolic, ale też i problemy, które występują na terenie gmin wiejskich, które będą musiały być zjednoczone wokół jakieś idei. Okazało się, że mamy trochę szczęścia w życiu. Pojawiła się możliwość udziału w tym projekcie. Projekt wspólnego obszaru funkcjonalnego na terenie ziemi gubińsko-krośnieńskiej to idea, która jest ponadczasowa i będzie miała przełożenie na przyszłość – mówił.
Wojewoda zapowiedział, że przed samorządami wiele wyzwań, szczególnie w zakresie demografii. –Myślę, że obszary funkcjonalne są dla nas szansą. Wykorzystajmy tę szansę, bo inaczej historia nam tego nie wybaczy. Przed nami czas ogromnych wyzwań, ale w jedności siła. Tu mieszkają fantastyczni ludzie i włodarze. Dziękuję panu marszałkowi za nadanie odpowiedniej rangi podpisaniu tej umowy – dodał.
Lubuskie nie unika trudnych, ambitnych projektów
Piotr Górka ze Związku Miast Polskich dziękował za wspólną, 2-letnią pracę nad strategią porozumienia. – Bardzo dużo się nauczyliście przez ten czas. Byliśmy świadkami wielkiego optymizmu, który u was jest. Macie świetne zespoły. Projekty są bardzo głęboko przepracowane. Wielkie słowa uznania kieruję do wszystkich urzędników, którzy byli członkami grup roboczych. My jako Związek Miast Polskich mieliśmy szansę pracować w całej Polsce w podobnych sytuacjach. Województwo lubuskie jest wyjątkowym regionem na tle kraju, które tak mocno zaakcentowało element współpracy między samorządami. Nie wszystkie województwa wdrażają te instrumenty w taki sposób. Województwo Lubuskie ma pokrycie 100 proc. tymi instrumentami i jest to warte rozwoju. Nie unikacie trudnych, ambitnych projektów. Trzymamy kciuki za was i cieszymy się, że mogliśmy być z wami – dodał na koniec przedstawiciel ZMP.
W podpisaniu porozumienia uczestniczyli także włodarze gmin powiatu krośnieńskiego: wójt gminy Bytnica Sebastian Bartczak, wójt gminy Dąbie Bogusław Zaraza, wójt gminy Gubin Szymon Naglik, burmistrz Gubina Zbigniew Bołoczko, wójt gminy Maszewo Waldemar Szymański oraz wójt gminy Bobrowice Wojciech Wąchała. Krośnieński Związek Powiatowo-Gminny reprezentował zaś również członek zarządu Ryszard Zakrzewski.
Samorządy wykorzystują szansę, jaka tkwi w środkach z KPO
Podpisanie porozumienia samorządowego było też okazją do przypomnienia o możliwości ubiegania się o środki z Krajowego Planu Odbudowy. – To jest ten czas, gdy środków zewnętrznych może być w naszym województwie dużo więcej. Nasz program regionalny to prawie miliard euro. Z KPO jesteśmy w stanie pozyskać podobną kwotę, jeśli wszyscy –jednostki publiczne, samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy – wykonają swoją pracę – przekonywał marszałek województwa lubuskiego.
Krośnieński Związek Powiatowo-Gminny podjął już takie działania w związku ze swoim projektem transportowym. – Nasze porozumienie pozyskało już 5 mln 100 tys. złotych z KPO na zakup czterech autobusów. Jesteśmy po przetargu i za rok te autobusy będą do naszej dyspozycji – wyjaśniał burmistrz Grzegorz Garczyński.