Działając zgodnie z art. 47a oraz art. 48 ust. 1 i ust 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2024 poz. 1112, z późn. zm.) skierowano do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wielkopolskim wniosek o uzgodnienie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
W związku z prowadzonym przeglądem śródokresowym programów perspektywy 2021-2027 (art. 18 Rozporządzenia ogólnego 2021/1060) przygotowano propozycje zmian programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 (FEWL 2021-2027). Przedmiotowe propozycje zostały opracowane w oparciu o analizę sytuacji społeczno-gospodarczej w regionie oraz o wnioski wynikające z wdrażania Programu.
W wyniku powyższych działań zidentyfikowano kilka kategorii zmian FEWL 2021- 2027:
I. zmiany wynikające z analizy nowych wyzwań związanych z sytuacją województwa spowodowanych powodzią (wrzesień 2024 r.) – zmiany te obejmują głównie przesunięcia środków elastyczności w programie i wypełniają przesłanki dla zmian przeglądowych – są odpowiedzią na znaczne zmiany w sytuacji społecznej i życiowej mieszkańców, na którą wpływ miała klęska powodzi z 2024 r.
W związku z tym przesuwa się do nowego Priorytetu w ramach FEWL 21-27 środki finansowe w łącznej wysokości ok. 82,83 mln PLN (tj. ok. 19,46 mln euro. Obszary, z których proponuje się przesunięcie środków finansowych: termomodernizacja budynków mieszkalnych, OZE – biomasa oraz inne OZE, dostosowanie do zmian klimatu – susza, gospodarka wodna i ściekowa, infrastruktura edukacyjna, dostosowanie pracowników do zmian – kwalifikacje pracowników, równość szans i aktywność w życiu społecznym, młodzi na rynku pracy, opieka środowiskowa.
II. zmiany wynikające z kwestii wdrożeniowych związanych z pierwszymi wnioskami płynącymi z realizowanych naborów, obejmujące m.in. realokacje środków finansowych pomiędzy poszczególnymi kodami interwencji, które umożliwią np. budowę ścieżek rowerowych (w przypadku infrastruktury drogowej), aktywizację osób bez pracy, w tym młodzieży oraz dodatkowe działania w obszarze rehabilitacji.
III. zmiany wynikające z potrzeby uporządkowania interwencji i zapisów Programu zidentyfikowanych wcześniej i uzgodnionych roboczo z KE lub wprowadzonych już do Szczegółowego Opisu Priorytetów FEWL 2021-2027.
Uchwałą nr 45/972/25 z dnia 11 lutego 2025 r. Zarząd Województwa Lubuskiego, pełniący rolę Instytucji Zarządzającej (IZ) programem przyjął propozycje zmian programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Wyżej wymienione zmiany w niewielkim stopniu modyfikują pierwotny kształt dokumentu. Na tej podstawie IZ wystąpiła z wnioskiem o uzgodnienie możliwości odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian ww. Programu do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wielkopolskim.
Zgodnie z treścią korespondencji Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, po zapoznaniu się z treścią przekazanego wniosku, załączonym uzasadnieniem oraz przedmiotowym Programem stwierdził, że przedstawione zmiany dokumentu spełniają warunki określone w art. 48 cytowanej ustawy ooś. Tym samym stwierdził zasadność wniosku o odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla tego dokumentu. Z kolei Lubuski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wlkp. w odpowiedzi na ww. wniosek stwierdził, iż biorąc pod uwagę, że omawiany dokument nie wyznacza ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, o których mowa w art. 46 ust. 1 ww. ustawy ooś, wobec tego uznać należy, że w świetle obowiązujących przepisów projekt przedmiotowego dokumentu, nie wymaga przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.
Podsumowując, ww. organy uzgodniły możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmian Programu.
Mając na uwadze powyższe uznano, iż charakter proponowanych zmian w zapisach programu FEWL 2021-2027, które pozostawiają niezmienionymi podstawowe założenia oraz cele wsparcia określone na etapie programowania, pozwoliły na przyjęcie stanowiska, że uzgodnienia poczynione na etapie procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko przeprowadzonej dla projektu FEWL 2021-2027 w 2022 roku pozostają aktualne.
Załącznik: