Lubsko i Jasień nawiązały porozumienie na rzecz wspólnego rozwoju

Lubsko i Jasień nawiązały porozumienie na rzecz wspólnego rozwoju

03.04.2025

2 kwietnia 2025 r. marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński uczestniczył w podpisaniu porozumienia z tworzącymi unijne Partnerstwo gminami Lubsko i Jasień. To już 11 porozumienie samorządowe zawarte w regionie.

– To ważne wydarzenie, z różnych powodów. To finał naszych wspólnych i długich wysiłków, tak naprawdę kilkuletnich. W nowej perspektywie funduszy unijnych zaproponowaliśmy nieco inną formę podziału pieniędzy pomiędzy samorządy województwa lubuskiego. Nasz zamiar był taki, żeby wszyscy byli uczestnikami procesu podziału tych funduszy i ich beneficjentami. Otrzymaliśmy te środki na niwelowanie różnego rodzaju deficytów i rozwiązywanie problemów. Dziękuję państwu za aktywny udział w trudnych dyskusjach, negocjacjach i procedurach. Słyszeliśmy od samorządowców, że doceniają ten wysiłek i że obraliśmy właściwą drogę, aby sprawiedliwie podzielić się z państwem tymi pieniędzmi – mówił marszałek Marcin Jabłoński.

We współpracy można osiągnąć więcej

Aby samorządy mogły skorzystać ze środków przeznaczonych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 z tzw. wymiaru terytorialnego, musiały najpierw razem przygotować swoje strategie. Obecnie Partnerstwami są już objęte wszystkie jednostki samorządu terytorialnego województwa. – Prawdopodobnie, co słyszę od ekspertów, jesteśmy jedynym regionem, w którym wszystkie samorządy zostały objęte tym wsparciem. Te porozumienia najczęściej pokrywają się z granicami administracyjnymi gmin, choć nie zawsze – pozostałe poszukały innych możliwości i form kooperacji, aby połączyć siły i wspólnie rozwiązywać problemy. Jest wiele spraw, które wykraczają poza granice poszczególnych gmin. Dobrze jest myśleć o łączeniu potencjałów. Z całą pewnością będzie to procentować przy państwa działaniach – dodał marszałek.

Pamiętajmy o europejskich wartościach

Podział środków w ramach wymiaru terytorialnego jest realizowany na zasadach, które są jednolite dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. – Wpisujemy się w pewne wartości cywilizacyjne związane z istotą Unii Europejskiej, gdzie pewne rzeczy są postrzegane jako niezwykle ważne dla lokalnych społeczności gmin, powiatów, województw, państw tworzących Unię Europejską. To wartości, o których warto przypomnieć i które wiążą się z przestrzeganiem prawa, polityką włączającą, wspomaganiem słabszych, równym dostępem do wsparcia. Te wartości budują świat, w którym możemy się czuć bezpiecznie – podkreślił marszałek województwa lubuskiego.

To początek „obudzenia” potencjału gmin

Pozytywna opinia w zakresie możliwości finansowania strategii terytorialnej partnerstwa Lubska i Jasienia została wydana przez Zarząd Województwa Lubuskiego 30 grudnia 2024 r. W ramach partnerstwa gminy zrealizują projekty m.in. z zakresu cyfryzacji, ochrony przyrody, rozwoju przedsiębiorczości i aktywnej integracji społeczno-zawodowej. Ogólna pula środków do dyspozycji na realizację 12 projektów wynosi 19 596 716,20 zł.

– Znaleźliśmy porozumienie z naszą sąsiednią gminą – Jasieniem. Inaczej tego porozumienia by nie było – mówił burmistrz Lubska Janusz Dudojć. Zwrócił uwagę, że program przygotowany na dwa lata zakończy się w momencie, gdy na terenie Lubska ruszy połączenie kolejowe do Zielonej Góry przez Jasień rewitalizowane w ramach programu Kolej Plus. – Myślę, że to, co teraz przygotujemy, będzie więc miało swoją kontynuację. Zrealizujemy działania kulturalne, społeczne, odnowimy parki, zabytki nie po to, żeby znowu wróciła stagnacja, ale żeby było pobudzenie. Dziękuję za wyrozumiałość, współpracę i to, że się porozumieliśmy. Dużo pracy przed nami – dodał burmistrz Lubska.

– Cieszę się z tego partnerstwa. To nowe korzyści dla samorządów, również dla mniejszych gmin, które dzięki temu nie muszą walczyć o środki unijne. Takie partnerstwa są również początkiem wielkich inwestycji. Bardzo chciałam podziękować panu marszałkowi za to, że motywował nas do działania, pani dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego, pracownikom Urzędu Miejskiego w Lubsku i Urzędu Miejskiego w Jasieniu za to, że tutaj jesteśmy i mamy możliwość podpisania umowy. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie jak najlepsza – mówiła Małgorzata Zimna, burmistrz Jasienia.

Małe partnerstwo z dużymi możliwościami i ambicjami

Dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Urzędu Marszałkowskiego Sylwia Pędzińska wskazywała, że choć porozumienie Lubska i Jasienia jest jednym z najmniejszych partnerstw, ma swój potencjał. – To nie liczba gmin świadczy o sile partnerstwa. Cieszę się, że państwu się udało. Byli państwo najpóźniej utworzonym porozumieniem, ponieważ wszystkie partnerstwa miały już swoje strategie. Pomagaliśmy państwu, ile się da, żeby pokazać innym, że można zadziałać skutecznie. Teraz musimy wziąć się do pracy i zrealizować wszystkie projekty. Ogłaszamy nabory na bieżąco, zgłaszajcie się państwo do nas, pytajcie dalej o wszystko. Organizujemy spotkania robocze na temat projektów. Oprócz pieniędzy gwarantowanych w ramach partnerstwa są dostępne również środki pozakonkursowe – przypominała Sylwia Pędzińska.

– Zaczynaliśmy „od zera do milionera”. Myślę, że to dobry początek współpracy. „Przyciskamy” marszałka, by znalazł dodatkowe środki, aby nasze gminy mogły się prężnie rozwijać. Brakuje tych pieniędzy, bo jest bardzo dużo rzeczy do zrobienia. Myślę, że sukcesywnie będziemy je realizować – mówił radny Województwa Lubuskiego Jarosław Dowhan.

W podpisaniu porozumienia uczestniczyli również m.in. dyrektor Gabinetu Zarządu w Urzędzie Marszałkowskim Małgorzata Mizera-Wołowicz, skarbnik gminy Lubsko Anna Górska oraz skarbnik gminy Jasień Wojciech Roszak.