Organizacje pozarządowe z północy regionu otrzymają instytucjonalne wsparcie swojej działalności. 17 lipca 2025 r. symbolicznym podpisaniem umowy zainaugurowano projekt „Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych – podregion gorzowski”.
– Celem tego przedsięwzięcia jest podniesienie kompetencji i jakości funkcjonowania stowarzyszeń, fundacji i wszystkich podmiotów, które realizują swoje zadania na rzecz mieszkańców województwa lubuskiego, szczególnie w podregionie północnym – zaznaczył wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga. – Działanie jest nietuzinkowe, ponieważ do tej pory takiego nie było. Ponad 4 miliony 700 tysięcy złotych dotacji trafi na rzecz głównego realizatora tego zadania, czyli Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. Będzie wspierała to działanie Fundacja Wiatr w Skrzydła. Jej nazwa jest inspirująca, bo tego wiatru w tych skrzydłach będziemy życzyli wszystkim, którzy będą korzystali z działań organizacji parasolowej, jaką jest wspomniana Fundacja na rzecz Collegium Polonicum.
Projekt „Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych – podregion gorzowski” będzie realizowany do końca 2029 roku. Pomoc otrzyma minimum 160 organizacji, przeszkolonych zostanie minimum 300 osób. Do tego będą zorganizowane cztery edycje targów aktywności społecznej, trzy edycje Lubuskiego Forum NGO i cztery edycje szkoleń liderów.
– Żeby organizacje dobrze funkcjonowały, musimy wspierać ich liderów. Bardzo mocno chcemy się nastawić na to, żeby ludzie, którym zależy na tym, żeby organizacja funkcjonowała, otrzymali wzmocnienie w różnej formie – szkoleń, doradztwa, być może jakichś coachingów, być może wizyt studyjnych, udziału w konferencjach. Cały projekt opiera się też na tym, żeby działania odbywały się w terenie – w powiatach, na poziomie gmin czy małych społeczności, na przykład zebraniach sołeckich – wszędzie tam, gdzie aktywność społeczna się rozwija, ale też gdzie potrzebuje wsparcia – tłumaczyła prezeska Fundacji na rzecz Collegium Polonicum Magdalena Tokarska.
Oprócz centrum wsparcia – mikrodotacje
Wicemarszałek Grzegorz Potęga zapowiedział, że Samorząd Województwa zrealizuje także projekt polegający na przekazywaniu małych grantów. W puli programu będą 3 miliony euro, o czym szerzej opowiedział Jakub Piosik, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim.
– Będziemy udzielać mikrodotacji. W tej chwili zastanawiamy się, w jaki sposób podzielić te pieniądze – czy przeznaczyć określoną kwotę na powiaty w naszym województwie, czy też dokonać podziału na subregion gorzowski i subregion zielonogórski – wyjaśnił Jakub Piosik.
Mikrodotacje mają być drugim etapem pomocy obecnym i przyszłym organizacjom pozarządowym, realizowanym po projekcie „Centrum Wsparcia Organizacji Pozarządowych”.
Wsparcie instytucjonalne pomoże rozwijać się organizacjom i małym miejscowościom
Radny Województwa Lubuskiego Tomasz Gierczak podkreślił, że przedstawiciele trzeciego sektora prężnie funkcjonują w regionie, a udzielona im pomoc sprawi, że będą jeszcze bardziej skuteczne w swoich działaniach: – Wiemy doskonale, jak ważna jest rola organizacji pozarządowych – przejmują coraz więcej zadań publicznych od samorządów i te funkcje realizują znakomicie, dlatego że to organizacje pozarządowe są najbliżej ludzi i wiedzą często, jakie są potrzeby i problemy. Tym bardziej cieszy zainteresowanie konkursami, które są organizowane w Urzędzie Marszałkowskim – zawsze jest więcej chętnych niż środków do podziału. Potrzebują wsparcia instytucjonalnego w postaci chociażby doradztwa, pomocy w pisaniu projektów czy wniosków. Tym bardziej cieszy nas, że tego typu pomoc dla naszych organizacji w regionie gorzowskim ma formę instytucjonalną – mówił radny. Dodał, że należy zachęcać także organizacje nieformalne, aby rejestrowały swoją działalność i aplikowały o środki.
Radny Województwa Lubuskiego Jarosław Dowhan dziękował za to, że dostrzegane są również potrzeby mniejszych samorządów i ich mieszkańców: – Jestem mieszkańcem bardzo małej miejscowości. Cieszę się, że środki otrzymują nie tylko takie miejscowości jak Gorzów czy Zielona Góra, ale też małe gminy, które mogą zaistnieć. Bardzo serdecznie dziękuję i trzymam kciuki, żeby takich działań było jeszcze więcej.
– Chcę dzisiaj bardzo serdecznie podziękować panu marszałkowi Grzegorzowi Potędze, bo po raz kolejny to jest taki dobry duch województwa i naszego miasta. Wybór tych dwóch organizacji, czyli Fundacji na rzecz Collegium Polonicum i Fundacji Wiatr w Skrzydła, daje gwarancję, że ten projekt będzie dobrze zrobiony. To, co dzisiaj powstaje, spowoduje, że ludziom z pasją i energią będzie można skutecznie pomóc – dodał przewodniczący Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Robert Surowiec.
„To wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego”
– Dzisiejsza umowa to znak, że wychodzimy naprzeciw tym, którzy działają społecznie, którzy chcą organizować życie w naszych małych ojczyznach, a często też nie wiedzą, jak to zrobić. To wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego. Możemy zintegrować społeczeństwo, możemy pokazać i młodszym, i starszym, jak ważne jest takie współistnienie i współpraca na poziomie tych naszych małych ojczyzn. Cieszę się bardzo, że nasze lubuskie NGOs-y będą miały miejsce, gdzie będą mogły szukać wsparcia, pomocy, podpowiedzi. Znając organizacje, które będą ten projekt prowadziły, jestem przekonana, że te wszystkie działania będą olbrzymim sukcesem – dodała posłanka Krystyna Sibińska.
Informacje o projekcie
Beneficjent: Fundacja na rzecz Collegium Polonicum
Tytuł projektu: Centrum Wsparcia NGO – podregion gorzowski
Nr projektu: FELB.06.14-IZ.00-0002/25
Okres realizacji projektu: 1.07.2025 – 31.12.2029
Kwota dofinansowania projektu: 4 733 162,07 zł
Partnerem projektu: Fundacja WIATR W SKRZYDŁA
W ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 w celu szczegółowym (L) przewidziano wsparcie i aktywizację szeroko rozumianego sektora organizacji pozarządowych w województwie lubuskim. Centrum będzie pełniło funkcję parasolową dla mniejszych organizacji pozarządowych w obszarze właściwego podregionu i przedstawi koncepcję funkcjonowania jako Centrum Wsparcia NGO.
W województwie lubuskim oddzielono wsparcie na utworzenie „organizacji parasolowych” (Centra Wsparcia NGO dla podregionu gorzowskiego i podregionu zielonogórskiego), których głównym zadaniem będzie szeroko rozumiana aktywizacja oraz wzmocnienie rdzenia trzeciego sektora
w województwie (I etap) i mechanizmu tzw. minidotacji (II etap). Ostateczny kształt komponentu związanego z udzielaniem minidotacji (roboczo do około 30 tys. na organizację pozarządową) nie został jeszcze określony.
Efekty realizacji projektu to m.in.:
– zapewnienie 4,5 roku bieżącej działalności Centrum Wsparcia NGO,
– wsparcie 160 organizacji pozarządowych,
– wsparcie 300 przedstawicieli (minimum 240 nabędzie nowe umiejętności, wiedzę, kompetencje lub kwalifikacje),
– 4 edycje Targów Aktywności Społecznej,
– 3 edycje (Lubuskie Forum NGO),
– 4 edycje szkoleń Szkoła Liderów.
Grupą docelową projektu jest min. 300 przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego – osoby zatrudnione w NGO, współpracujące na podstawie umów cywilno-prawnych oraz wolontariuszy z min. 160 NGO.
Celem głównym projektu jest budowa zdolności i zwiększenie potencjału organizacji społeczeństwa obywatelskiego w podregionie gorzowskim poprzez długofalowe działania wzmacniające jakość funkcjonowania min. 160 NGO oraz podnoszące wiedzę i umiejętności min. 300 (180K, 120M) przedstawicieli sektora w okresie 01.07.2025-31.12.2029.
Centrum Wsparcia NGO podregion gorzowski zapewni kompleksowe wsparcie ukierunkowane na podniesienie zdolności organizacyjnych NGO, co przełoży się na ich większą skuteczność, profesjonalizację i zdolność do długofalowego działania, a w konsekwencji na zwiększenie stabilności i lepsze funkcjonowanie całego sektora obywatelskiego. Zaplanowano 3 zadania zorientowane sektorowo. Działania obejmują przede wszystkim:
– rozwój infrastruktury organizacji – konsolidację środowiska organizacji i działanie na jego rzecz,
– budowanie relacji z innymi sektorami i środowiskami,
– budowanie aktywizmu obywatelskiego i zaangażowania w celu rozwijania skutecznych, sprawnych i dobrze zarządzanych instytucji, które efektywnie wykorzystują swoje posiadane i dostępne zewnętrznie zasoby ludzkie, materiałowe, finansowe w celu realizacji zadań, do których zostały powołane.
Realizacja projektu przyczyni się do osiągnięcia celu:
– wsparcia organizacji społeczeństwa obywatelskiego,
– podniesienia kompetencji przedstawicieli NGO poprzez rozwój ich umiejętności, wiedzy oraz kwalifikacji,
– podniesienia wiedzy u min. 300 przedstawicieli sektora,
– usprawnienia funkcjonowania NGO w celu zwiększenia ich efektywności i trwałości,
– wsparcia rozwoju NGO w obszarach: standardy i procedury zarządzania, wydolność finansowa, jakość usług oraz współpraca międzysektorowa min. 160 NGO.
Dodatkowe informacje
Raport GUS „Sektor non-profit w 2022 r.” wskazuje że woj. Lubuskie charakteryzuje się wysokim udziałem NGO działających non-profit, które stanowią 70,9% wszystkich NGO w regionie.
Raport Klon Jawor 2021 wykazuje, że w woj. lubuskim zarejestrowanych jest ok 4 tys. NGO, z czego aktywnie działa połowa.
Lokalizacja NGO: 63,6% ma siedziby w miastach, 36,4% na obszarach wiejskich.
32,4% organizacji działa lokalnie, 49,6% w województwie, a 18% ma zasięg ogólnokrajowy.
Lubuskie NGO finansują swoją działalność. 66,7% utrzymuje się wyłącznie z nieodpłatnej działalności statutowej.
Potrzeby rozwojowe NGO: potrzeby w zakresie szkoleń, doradztwa oraz możliwości współpracy i sieciowania. Brak stabilnego finansowania, ograniczony dostęp do przestrzeni lokalowej oraz niedostateczne wsparcie infrastrukturalne stanowią poważne bariery ich rozwoju, brakuje im umiejętności związanych z zarządzaniem finansami czy też promocją.
Bariery rozwojowe NGO: 1. Bariery finansowe: Brak stabilnego finansowania – NGO często opierają swoją działalność na projektach grantowych. 2. Trudności w pozyskiwaniu środków i Bariery administracyjne 3. Brak wykwalifikowanej kadry. Uzależnienie od jednego lidera – co stanowi zagrożenie dla stabilności NGO w przypadku jej rezygnacji lub wypalenia zawodowego.
#UEdlaLubuskiego #FunduszeEuropejskie #UEdlaNas