ZARZĄD WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO z siedzibą w Zielonej Górze ul. Podgórna 7 65-057 Zielona Góra jako Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 OGŁASZA NABÓR Nr FELB.02.06-IZ.00-002/23

Ogłoszenie naboru nr FELB.02.06-IZ.00-002/23 w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, Priorytet FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla Działania FELB.02.06 Adaptacja do zmian klimatu

Typ projektu

Rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz ratownictwa – działania polegające na:  „Rozwijaniu systemów ratownictwa (zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych)”.

Dodatkowo jako element uzupełniający projektu wsparcie może obejmować działania w ramach projektów edukacyjnych w obszarze zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych.

Ocena projektów złożonych w konkurencyjnym naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 (FEWL 21-27) w ramach Priorytetu/Celu Szczegółowego FELB.02/(iv), nr naboru: FELB.02.06-IZ.00-002/23 została zakończona. W załączeniu lista projektów wybranych do dofinansowania w ramach w/w naboru wraz z listą członków KOP biorących udział w ocenie formalnej oraz merytorycznej wszystkich złożonych w przedmiotowym naborze projektów.

Lista Projektów Wybranych Do Dofinansowania

Lista Członków KOP

 

Ocena merytoryczna projektów złożonych w konkurencyjnym naborze wniosków o dofinansowanie projektów w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 (FEWL 21-27) w ramach Priorytetu/Celu Szczegółowego FELB.02/(iv), nr naboru: FELB.02.06-IZ.00-002/23 została zakończona. W załączeniu lista projektów pozytywnie ocenionych na etapie oceny merytorycznej (zakwalifikowanych do kolejnego etapu oceny).

Lista Projektów

___________________________________

Informujemy, że nastąpiła konieczność wydłużenia terminu zakończenia oceny formalnej projektów złożonych w ramach naboru wniosków o dofinansowanie projektów  w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 (FEWL 21-27) w ramach Priorytetu/Celu Szczegółowego FELB.02/(iv), nr naboru: FELB.02.06-IZ.00-002/23. W związku z powyższym 40 dniowy termin na pierwszą ocenę formalną został przedłużony do dnia 12.04.2024 r.

_______________________________________

28 grudnia 2023 roku zakończył się nabór nr FELB.02.06-IZ.00-002/23 dla Działania FELB.02.06 Adaptacja do zmian klimatu, Typ projektu Rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz ratownictwa – działania polegające na „Rozwijaniu systemów ratownictwa (zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii
chemiczno-ekologicznych)”.

W odpowiedzi o naborze wpłynęły 2 projekty. Wydatki ogółem złożonych projektów wynoszą 33 293 483,37 PLN, w tym kwota dofinansowania 23 954 282,53
PLN.

Lista projektów złożonych w ramach naboru

Szczegóły naboru

DLA KOGO

  • Administracja publiczna

Wnioskodawca:
•    Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Lubuskiego;
•    Podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego, na podstawie decyzji ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w tym Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Lubuskiego.

Wsparcie jednostek straży pożarnej możliwe będzie przy współpracy ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych (ZOSP RP), wskazana jest w tym obszarze koordynacja działań ze strony ZOSP RP.
Projekty ZOSP mają prowadzić do wsparcia jednostek OSP – projekty parasolowe, partnerskie, gdzie wiodącą rolę miałby ZOSP (projekty nie mogą prowadzić do wsparcia samego ZOSP).

Partner:
•    Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej,
•    Jednostka Samorządu Terytorialnego.

 

NA CO

Nabór dotyczy:
•  Priorytetu FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla Działania FELB.02.06 – Adaptacja do zmian klimatu;
•  Typ V. Rozwijanie systemów prognozowania i ostrzegania środowiskowego oraz ratownictwa – działania polegające na: „Rozwijaniu systemów ratownictwa (zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych lub poważnych awarii chemiczno-ekologicznych).”
•    Dodatkowo jako element uzupełniający projektu wsparcie może obejmować działania w ramach projektów edukacyjnych w obszarze zmian klimatu i ochrony zasobów wodnych.
•    Kategorii interwencji:
058 – Działania w zakresie przystosowania się do zmian klimatu oraz zapobieganie ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi: powodzie  i osunięcia ziemi (w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności i systemy zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastruktura i podejście ekosystemowe),
059 – Działania w zakresie przystosowania się do zmian klimatu oraz zapobieganie ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi: pożary (w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności i systemy zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastruktura i podejście ekosystemowe.
060 – Działania w zakresie przystosowania się do zmian klimatu oraz zapobieganie ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi: inne ryzyka, np. burze i susze (w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności i systemy zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastruktura i podejście ekosystemowe).
061 – Zapobieganie ryzykom naturalnym niezwiązanym z klimatem (na przykład trzęsienia ziemi) oraz wywołanym działalnością człowieka (na przykład awarie przemysłowe) i zarządzanie ryzykami w tym zakresie, w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności i systemy zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastruktura i podejście ekosystemowe.

W ramach naboru będzie można uzyskać dofinansowanie na realizację projektów:
Wspierany będzie zakup specjalistycznego sprzętu wraz z wyposażeniem niezbędnego do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych (tj. porywiste wiatry, gwałtowne burze, ulewne deszcze) lub awarii chemiczno–ekologicznych,

Dodatkowo dopuszczalne będzie w ramach Typu projektu wprowadzenie elementów edukacji w obszarze zmian klimatycznych oraz ochrony zasobów wodnych.

W zakresie wymagań dotyczących partnerstwa Wnioskodawca zobowiązany jest stosować zapisy art. 39 ustawy wdrożeniowej.
Projekty mogą być realizowane na zasadzie partnerstwa z udziałem Partnerów, będących podmiotami wymienionymi w katalogu Partnerów dla Działania 2.6 ujętych w niniejszym Regulaminie wyboru projektów.
Nie będzie dopuszczalna realizacja projektu z zaangażowaniem podmiotów, innych niż ww. katalogu Wnioskodawców/Partnerów, realizujących wspólnie projekt w celu osiągnięcia kompleksowego efektu.
Partner musi zostać wybrany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.
Partner musi „wnieść” do projektu co najmniej zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe. To od zakresu projektu zależy jaki charakter będzie miało partnerstwo. Samo zaangażowanie finansowe w przedsięwzięcie w postaci zapewnienia wkładu własnego po stronie jednego z partnerów bez jego dalszego udziału w realizacji projektu, nie będzie warunkiem wystarczającym dla uznania współpracy za partnerstwo. Udział partnera w realizacji projektu nie może mieć charakteru symbolicznego, nieznacznego czy pozornego.

Jak się ubiegać

JAK SKŁADAĆ WNIOSEK?

za pośrednictwem systemu CST2021

Formularz wniosku o dofinansowanie realizacji projektu należy złożyć:
•    wyłącznie za pośrednictwem systemu CST2021 (dostępnego na stronie https://wod.cst2021.gov.pl/)

Natomiast załączniki/oświadczenia (wskazane w pkt 11 Regulaminu wyboru projektów „Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej”) należy umieścić, a następnie przesłać tylko za pośrednictwem systemu CST2021. Załączane dokumenty należy opisać/nazwać w sposób umożliwiający identyfikację zawartości pliku.
Za pośrednictwem systemu CST2021, formularz wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, należy złożyć nie później niż w dniu zakończenia naboru wniosków.

Datą wpływu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu jest dzień złożenia go w systemie CST2021.

Informacje dotyczące zasady oraz formy składania wniosków zostały szczegółowo opisane w Regulaminie ww. naboru, dostępnym na stronie www.rpo.lubuskie.pl oraz na portalu Funduszy Europejskich www.funduszeeuropejskie.gov.pl.

Dokumenty

Finanse

Pula środków na nabór wniosków
24 000 000,00 PLN
Minimalny wkład własny Wnioskodawcy
15%
stawka ryczałtowa na koszty pośrednie
7%

Termin naboru

start

20.11.2023

koniec

28.12.2023

Z nimi skonsultujesz wniosek

Wydział Wielofunduszowości
ul. Zjednoczenia 104a
Wydział Wdrażania Programów
ul. Zjednoczenia 104a
Departament Instytucji Zarządzającej
ul. Bolesława Chrobrego 1-3-5 (pokój nr B.2, poziom „0”)
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze
ul. Bolesława Chrobrego 1-3-5 (pokój nr B.2, poziom „0”)
Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Władysława Sikorskiego 107, 66-400 Gorzów Wielkopolskim (budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, wejście do budynku od strony ul. Kosynierów Gdyńskich, pokój nr 115, I piętro).