Ogłoszenie naboru nr FELB.02.10-IZ.00-002/24 w ramach Priorytetu FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla działania FELB.02.10 Ochrona przyrody

Nabór konkurencyjny

11 marca 2025 roku Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę w sprawie unieważnienia postępowania konkurencyjnego nr FELB.02.10-IZ.00-002/24 w zakresie wyboru projektów do dofinansowania w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 Priorytet FELB.02 Fundusze europejskie na zielony rozwój lubuskiego dla Działania FELB.02.10 Ochrona przyrody; Typ III „Projekty w zakresie tworzenia centrów ochrony różnorodności biologicznej na obszarach chronionego krajobrazu oraz obszarach miejskich i pozamiejskich w oparciu o gatunki rodzime np. banki genowe, parki miejskie, ogrody botaniczne, ekoparki”.

Przyczyną unieważnienia postępowania była wada prawna niemożliwa do usunięcia w toku postępowania.

Jednocześnie informuję, że Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, planuje ponowić nabór w ramach Działania 2.10 Ochrona przyrody Typ III niezwłocznie po aktualizacji kryteriów wyboru, które są załącznikiem do Regulaminu wyboru projektów.

Łączna wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów dla Działania FELB.02.10 Ochrona przyrody wynosić będzie 12 700 000,00 PLN.

4 marca 2025 r.

Uprzejmie informujemy, że termin zakończenia oceny formalnej projektów złożonych w ramach naboru nr FELB.02.10-IZ.00-002/24 dla Działania FELB.02.10 Ochrona Przyrody, Typ Projektu: Projekty w zakresie tworzenia centrów ochrony różnorodności biologicznej na obszarach chronionego krajobrazu oraz obszarach miejskich i pozamiejskich w oparciu o gatunki rodzime np. banki genowe, parki miejskie, ogrody botaniczne, ekoparki, Priorytet FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego, Program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, został wydłużony do dnia 19.03.2025 r.

20 stycznia 2025 roku zakończył się nabór nr FELB.02.10-IZ.00-002/24 dla Działania FELB.02.10 Ochrona Przyrody, Typ Projektu: Projekty w zakresie tworzenia centrów ochrony różnorodności biologicznej na obszarach chronionego krajobrazu oraz obszarach miejskich i pozamiejskich w oparciu o gatunki rodzime np. banki genowe, parki miejskie, ogrody botaniczne, ekoparki, Priorytet FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego, Program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.

W odpowiedzi na ogłoszenie o naborze wpłynęło 12 projektów. Całkowita wartość złożonych projektów wynosi 17 402 615,61 PLN, w tym wartość dofinansowania 14 786 642,01 PLN.

Załączniki:

Lista projektów złożonych w ramach naboru

————-

ZARZĄD WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO

z siedzibą w Zielonej Górze

ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra,

jako Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027,

ogłasza nabór nr FELB.02.10-IZ.00-002/24 w ramach

Priorytetu FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla działania

FELB.02.10 Ochrona przyrody

Typ: Projekty w zakresie tworzenia centrów ochrony różnorodności biologicznej na obszarach chronionego krajobrazu oraz obszarach miejskich i pozamiejskich w oparciu o gatunki rodzime np. banki genowe, parki miejskie, ogrody botaniczne, ekoparki.

Jako element uzupełniający projektu, będzie możliwość realizacji elementów edukacji i informacji w zakresie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów rozpocznie się
od 29 listopada 2024 r. i zakończy się 20 stycznia 2025 r.[1]

Nabór dotyczy:

  • Priorytetu FELB.02 Fundusze Europejskie na zielony rozwój Lubuskiego dla Działania FELB.02.10 – Ochrona przyrody;

Typ III: Projekty w zakresie tworzenia centrów ochrony różnorodności biologicznej na obszarach chronionego krajobrazu oraz obszarach miejskich i pozamiejskich w oparciu o gatunki rodzime np. banki genowe, parki miejskie, ogrody botaniczne, ekoparki.

  • Kategorie interwencji:
  • 046 – Wsparcie dla podmiotów, które świadczą usługi wspierające gospodarkę niskoemisyjną i odporność na zmiany klimatu, w tym działania w zakresie zwiększania świadomości,
  • 077 – Działania mające na celu poprawę jakości powietrza i ograniczenie hałasu,
  • 078 – Ochrona, regeneracja i zrównoważone wykorzystanie obszarów Natura 2000,
  • 079 – Ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, dziedzictwo naturalne i zasoby naturalne, zielona i niebieska infrastruktura,
  • 080 – Inne działania służące redukcji emisji gazów cieplarnianych w dziedzinie zachowania i odtwarzania obszarów naturalnych o wysokim potencjale pochłaniania i składowania dwutlenku węgla, np. poprzez ponowne nawadnianie wrzosowisk, wychwytywanie gazu składowiskowego,
  • 167 – Ochrona, rozwój i promowanie dziedzictwa naturalnego i ekoturystyki poza obszarami Natura 2000 060 – Działania w zakresie przystosowania się do zmian klimatu oraz zapobieganie ryzykom związanym z klimatem i zarządzanie nimi: inne ryzyka, np. burze i susze (w tym zwiększanie świadomości, ochrona ludności i systemy zarządzania klęskami żywiołowymi i katastrofami, infrastruktura i podejście ekosystemowe).

W ramach naboru będzie można uzyskać dofinansowanie na realizację projektów:

Podstawą do udzielenia dofinansowania w ramach Programu FEWL 21-27, będą:

  • projekty w zakresie tworzenia centrów ochrony różnorodności biologicznej na obszarach chronionego krajobrazu oraz obszarach miejskich i pozamiejskich w oparciu o gatunki rodzime np. banki genowe, parki miejskie, ogrody botaniczne, ekoparki

lub

  • projekty w zakresie tworzenia obszarów zielonych w miastach, rozszczelnienie gruntów, wykorzystanie niebieskiej i zielononiebieskiej infrastruktury w celu zwiększenia / przywrócenia różnorodności biologicznej na obszarach miejskich (miasta o liczbie mieszkańców nie większej niż 20 tys. (z wyłączeniem stolic powiatów z przedziału 15-20 tys. mieszkańców).

Jako element uzupełniający projektu, będzie możliwość realizacji elementów edukacji i informacji w zakresie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej.

Na wsparcie projektów infrastrukturalnych nie związanych bezpośrednio z ochroną siedlisk i gatunków chronionych, takich jak ośrodki, centra ochrony bioróżnorodności, banki genowe oraz infrastruktura związana z kanalizowaniem ruchu turystycznego zostanie przekazane maksymalnie 30% alokacji przeznaczonej na niniejszy cel.

W związku z pełnieniem przez obszary o wysokich walorach przyrodniczych funkcji turystyczno-rekreacyjnych będą realizowane działania ograniczające negatywny wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze w ramach rozwoju m.in. infrastruktury kanalizującej ruch turystyczny. Inwestycje, które nie przyczyniają się do ochrony, odnowy oraz zrównoważonego użytkowania obszarów chronionych, takie jak np. parkingi czy drogi dojazdowe, nie będą kwalifikowalne.

Do wsparcia kwalifikuje się wyłącznie projekt, który nie został fizycznie (rzeczowo) ukończony lub w pełni zrealizowany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach ogłoszonego naboru, niezależnie od tego czy wszystkie powiązane płatności zostały dokonane przez Wnioskodawcę.

Rozpoczęciem realizacji projektu jest data zawarcia przez Beneficjenta projektu pierwszej umowy w ramach projektu. Realizacja projektu nie może zakończyć się później niż 30 czerwca 2029 r.

Wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego naboru wynosi 11 000 000,00 PLN.

Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W przypadku pojawienia się dodatkowych środków, Zarząd Województwa Lubuskiego może przyznać dofinansowanie kolejnym projektom znajdującym się na liście ocenionych projektów,przy czym  ze względu na zasadę równego traktowania Wnioskodawców wybór projektów obejmie projekty, które uzyskały taką samą liczbę punktów w ramach naboru. 

UWAGA! Powyższa kwota może ulec zmianie, zgodnie z alokacją na nabór określoną na podstawie algorytmu wyliczającego środki możliwe do zakontraktowania na dany miesiąc. W związku  z powyższym, IZ FEWL 21-27 zastrzega sobie prawo niepodpisania umowy z Wnioskodawcą z powodu ewentualnego braku środków, pomimo skierowania projektu do realizacji. 

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi:

  • 85% całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu i w całości pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Minimalny wkład własny Wnioskodawcy, jako % wydatków kwalifikowalnych stanowi:

  • min. 15% całkowitych kwalifikowalnych kosztów projektu.

W ramach niniejszego naboru mają zastosowania uproszczone metody rozliczania wydatków (stawki jednostkowe, kwoty ryczałtowe) – zgodnie z zapisami e-SZOP – do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia: koszty bezpośrednie) [art. 54(a) CPR].

Do składania wniosków w ramach naboru uprawnione są następujące Podmioty:

Wnioskodawca:

  • Administracja rządowa,
  • Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
  • Jednostki rządowe i samorządowe ochrony środowiska,
  • Jednostki Samorządu Terytorialnego,
  • Lasy Państwowe, parki narodowe i krajobrazowe.

Partnerzy:

  • Jednostki naukowe,
  • Uczelnie
  • Organizacje pozarządowe,
  • Organizacje badawcze,
  • Inne podmioty systemu szkolnictwa wyższego.

W zakresie wymagań dotyczących partnerstwa Wnioskodawca zobowiązany jest stosować zapisy art. 39 ustawy wdrożeniowej.

Projekty mogą być realizowane na zasadzie partnerstwa z udziałem Partnerów, będących podmiotami wymienionymi w katalogu Partnerów dla Działania 2.10 ujętych w niniejszym Regulaminie wyboru projektów.

Nie będzie dopuszczalna realizacja projektu z zaangażowaniem podmiotów, innych niż ww. katalogu Wnioskodawców/Partnerów, realizujących wspólnie projekt w celu osiągnięcia kompleksowego efektu.

Partner musi zostać wybrany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Partner musi „wnieść” do projektu co najmniej zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe. To od zakresu projektu zależy jaki charakter będzie miało partnerstwo. Samo zaangażowanie finansowe w przedsięwzięcie w postaci zapewnienia wkładu własnego po stronie jednego z partnerów bez jego dalszego udziału w realizacji projektu, nie będzie warunkiem wystarczającym dla uznania współpracy za partnerstwo. Udział partnera w realizacji projektu nie może mieć charakteru symbolicznego, nieznacznego czy pozornego.

IZ FEWL 2021-2027 udziela informacji w zakresie naboru (w tym w sprawie interpretacji zapisów Regulaminu wyboru projektów, zakresu wsparcia, procesu wyboru projektów, kwalifikowalności wydatków): pisemnie lub telefonicznie poprzez kontakt z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego:

tel. 68 456 53 75, 68 456 53 68,

e-mail b.kobiernik@lubuskie.pl, a.korach@lubuskie.pl

  • Wydział Wdrażania Programów, ul. Zjednoczenia 104a,

tel. 68 456 53 52, 68 456 53 81,

e.warszawa@lubuskie.pl, r.herbut@lubuskie.pl .

  • Departament Instytucji Zarządzającej ul. Bolesława Chrobrego 1-3-5 (pokój nr B.2, poziom „0”), e-mail: info@rpo.lubuskie.pl
  • Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim:
  • Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze ul. Bolesława Chrobrego 1 65-043 Zielona Góra, tel. 68 45 65 535, – 499, – 488, – 480, – 454;
  • Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim ul. Władysława Sikorskiego 107, 66-400 Gorzów Wielkopolskim (budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta, wejście  do budynku od strony ul. Kosynierów Gdyńskich, pokój nr 115, I piętro). tel. 95 73 90 377, – 378, – 380,- 386. e- mail: pife.zielonagora@lubuskie.pl (dla południa województwa) i  pife.gorzow@lubuskie.pl  (dla północy województwa).

Formularz wniosku o dofinansowanie realizacji projektu należy złożyć:

Natomiast załączniki/oświadczenia (wskazane w pkt V.3 Regulaminu wyboru projektów „Przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej”) należy umieścić, a następnie przesłać tylko za pośrednictwem systemu CST2021. Załączane dokumenty należy opisać/nazwać w sposób umożliwiający identyfikację zawartości pliku.

Za pośrednictwem systemu CST2021, formularz wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami, należy złożyć nie później niż w dniu zakończenia naboru wniosków.

Datą wpływu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu jest dzień złożenia go w systemie CST2021. Informacje dotyczące zasady oraz formy składania wniosków zostały szczegółowo opisane w Regulaminie ww. naboru, dostępnym na stronie https://funduszeue.lubuskie.pl; oraz na portalu Funduszy Europejskich www.funduszeeuropejskie.gov.pl


[1] Wnioski należy składać w systemie CST2021/WOD2021 w terminie od 29 listopada 2024 r. od godz. 10:00 do 20 stycznia 2025 r. do godz. 23:59.

Załączniki:

Ogłoszenie

Regulamin

Załączniki

Finanse

Pula środków na nabór wniosków
11 000 000,00 PLN

Typ naboru

Nabór konkurencyjny

Termin naboru

start

29.11.2024

koniec

20.01.2025