Piąte obrady Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubuskiego

Piąte obrady Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Lubuskiego

29.02.2024

28 lutego 2024 r. w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego po raz piąty zebrał się Komitet Monitorujący program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Obradom przewodniczył marszałek Marcin Jabłoński.

Tematem posiedzenia były m.in. wyniki ekspertyzy językowej regulaminu Komitetu Monitorującego.

– Chciałbym przypomnieć o naszej dyskusji dotyczącej postulatów wielu z państwa, które dotyczyły faktycznego, materialnego potwierdzenia naszej wrażliwości na sprawy związane z równouprawnieniem, także w tym wymiarze językowym. To bardzo skomplikowane zagadnienie i by poszukać rozwiązania, postanowiliśmy się zwrócić do osób szczególnie kompetentnych. Akurat w tym czasie pojawiły się publikacje mówiące o tym, że osoba, która cieszy się takim autorytetem, jakiego poszukiwałem – prof. Magdalena Steciąg, objęła nową funkcję na Uniwersytecie Zielonogórskim – została szefową Instytutu Filologii Polskiej. Jednocześnie jest osobą znaną i zaangażowaną w proces i problematykę równości, równouprawnienia. Dzisiaj chcielibyśmy zaproponować państwu, jak moglibyśmy spróbować rozwiązać kwestie związaną z wprowadzeniem do naszych materiałów tych spraw, które wiążą się równouprawnieniem w postaci języka, który spróbowalibyśmy stosować w naszej komunikacji – powiedział marszałek Marcin Jabłoński.

Na potrzeby Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 ekspertyzę opracowały językoznawczynie z Uniwersytetu Zielonogórskiego: prof. Magdalena Steciąg i prof. Magdalena Hawrysz. Wyniki przedstawiła prof. Magdalena Steciąg, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

– Najpierw przyjrzałyśmy się temu tekstowi pod kątem precyzji, a następnie zrozumiałości. W ciągu ostatnich lat powstały narzędzia badające zrozumiałość tekstu w sposób automatyczny. Jednym z nich jest program „Jasnopis”. Gdy umieściłyśmy w programie próbkę materiału, czyli tekstu regulaminu Komitetu Monitorującego, to okazało się, że sytuacja nie jest zbyt dobra. Program mierzy wartość FOG, czyli mglistości tekstu w sześciostopniowej skali, gdzie 18 punktów i więcej oznacza, że tekst jest bardzo trudny. Tekst regulaminu jest na poziomie 7, czyli jest to tekst bardzo skomplikowany, fachowy, którego zrozumienie może wymagać specjalistycznej wiedzy. Oczywiście jest to charakterystyczne dla dokumentacji urzędowej – nie wszystko da się przedstawić w sposób prosty. Analizę przeprowadzałyśmy też pod kątem użycia języka inkluzywnego, języka równościowego. Przyjrzałyśmy się nazwom stanowisk i funkcji występujących w regulaminie – było ich bardzo dużo, wystąpiły ponad 461 razy. Najczęściej występowała nazwa „członek” – 139 razy. Tylko ona miała swój żeński odpowiednik – „członkini”. Nazwy męskie stanowią 64 proc. wszystkich nazw występujących w regulaminie, nazwy żeńskie to 30 proc. Jeśli chodzi o formy neutralne, to ich zróżnicowanie jest znacznie większe niż form żeńskich, bo mamy takie formy, jak „osoba niepełnosprawna” czy „osoba z niepełnosprawnościami”, „osoba wskazana”, „osoba wyznaczona”. Jak państwo pewnie zauważają, te formy nie są elementem dążenia do wprowadzenia języka inkluzywnego, ale są charakterystyczne dla komunikacji urzędowej w ogóle. W związku z tym sądzimy, że jest to taki zwyczaj językowy, którego potencjał można wykorzystać do zwiększenia inkluzywności dokumentacji – wyjaśniła prof. Magdalena Steciąg.

Ekspertyza językoznawcza zostanie przekazana do dalszych prac Grupy roboczej ds. Regulaminu Komitetu Monitorującego program Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027, ponieważ aktualnie trwają prace nad uaktualnieniem regulaminu.

W dalszej części obrad Komitet Monitorujący przystąpił do przyjmowania uchwał. Zapoznał się też z informacją dotyczącą spełnienia warunków podstawowych oraz tematycznych warunków podstawowych, odnoszących się do Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

W trakcie posiedzenia członkowie Komitetu Monitorującego pożegnali także odchodzącego na emeryturę dyrektora Departamentu Programów Regionalnych Marka Kamińskiego. Poznali również jego następcę – Daniela Roguskiego.

W obradach Komitetu Monitorującego uczestniczyli w formie zdalnej przedstawiciele Komisji Europejskiej: Katarzyna Głowacka-Rochebonne i Jacek Wolski.

#FunduszeUE #UEdlaLubuskiego #UE #PomocUE