27 sierpnia 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia Listy rankingowej projektów ocenionych w ramach naboru nr FELB.06.13-IZ.00-002_24 w ramach Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działania 06.13 – Usługi społeczne i zdrowotne.
Załączniki:
—
6 sierpnia 2024 r. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy projektów ocenionych na etapie oceny formalno-merytorycznej oraz listy projektów skierowanych do etapu negocjacji w ramach naboru nr FELB.06.13-IZ.00-002/24 w ramach Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działania 06.13 – Usługi społeczne i zdrowotne.
Załączniki:
—
Na etapie trwających prac Komisji Oceny Projektów stwierdzono możliwość dofinansowania większej liczby projektów przy jednoczesnym wykorzystaniu dostępnej alokacji w działaniu.
W związku z powyższym Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął w dniu 6 sierpnia 2024 r. uchwałę zmieniającą uchwałę nr 391/5598/24 w sprawie przyjęcia ogłoszenia i regulaminu dla naboru nr FELB.06.13-IZ.00-002/24 w ramach Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli Działania 06.13 – Usługi społeczne i zdrowotne, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, która wprowadza zmianę w zakresie całkowitej kwoty środków przeznaczonych na realizację projektów w ramach naboru FELB.06.13-IZ.00-002/24.
Kwota ta po aktualizacji wyniesie 4 235 294,12 PLN.
Załączniki:
—
W związku z zakończeniem naboru wniosków nr FELB.06.13-IZ.00-002/24 informujemy, iż do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego wpłynęło dziewiętnaście wniosków o dofinansowanie projektu na łączną kwotę wnioskowanego dofinansowania 13 728 189,16 zł. Trzy wnioski wpłynęły ze statusem anulowany w związku z czym szesnaście wniosków zostanie skierowanych do oceny formalno-merytorycznej.
ZARZĄD WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO
z siedzibą w Zielonej Górze
ul. Podgórna 7, 65-057 Zielona Góra
jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem
Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
OGŁASZA NABÓR
nr FELB.06.13-IZ.00-002/24
w ramach
Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne
Priorytetu 6 Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli
Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.
Nabór wniosków o dofinansowanie projektu
rozpocznie się 25 marca 2024 r. i zakończy się 5 maja 2024 r.
Nabór prowadzony jest w sposób konkurencyjny i nie jest podzielony na rundy.
Nabór rozpoczyna się w dniu udostępnienia formularza wniosku o dofinansowanie projektu w SOWA EFS tj. od 25 marca 2024 r. od godziny 0.00, w sposób umożliwiający składanie wniosków o dofinansowanie projektu.
Za dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu należy uznać dzień wpływu wniosku do ION w formie elektronicznej w SOWA EFS.
Wniosek o dofinansowanie projektu w wersji elektronicznej należy złożyć nie później niż w dniu zakończenia naboru wniosków tj. 5 maja 2024 r. do godziny 23:59:59.
Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia jedynie wersji elektronicznej wniosku o dofinansowanie projektu.
Wniosek o dofinansowanie projektu składany za pośrednictwem SOWA EFS nie wymaga podpisania na etapie składania wniosku.
Jeden podmiot (nie dotyczy JST) rozumiany jako Wnioskodawca i/lub Partner projektu może złożyć maksymalnie jeden wniosek o dofinansowanie projektu w ramach przedmiotowego naboru RP FEWL 21-27.
Konkurs obejmuje następujące typy projektów:
I. Rozwój usług asystenckich wspierających aktywność społeczną, edukacyjną lub zawodową osób z niepełnosprawnościami.
III. Rozwój (z zachowaniem zasady deinstytucjonalizacji) usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych oraz usług zdrowotnych świadczonych w społeczności lokalnej w formach dziennych i całodobowych, w tym świadczonych w miejscu zamieszkania.
IV. Rozwój usług wspierających osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością w szczególnie trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej, które w przeciwnym wypadku nie miałyby w ogóle dostępu do takich usług w miejscu zamieszkania (kompleksowe wsparcie obejmujące usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, asystenckie, wytchnieniowe, pomocy sąsiedzkiej, remontowe, gastronomiczne w miejscu zamieszkania, integrację seniorów ze społecznością lokalną jako gwarancja wydłużenie samodzielności i zwiększenie jakości funkcjonowania).
VI. Upowszechnianie transportu indywidualnego typu door-to-door dla osób z ograniczoną mobilnością jako wsparcie uzupełniające w ramach projektu dotyczącego usług społecznych.
VIII. Szkolenie kadr na potrzeby świadczenia usług w społeczności lokalnej (typ realizowany tylko jako uzupełnienie innych).
IX. Wsparcie opiekunów faktycznych/nieformalnych osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu.
UWAGA
Typ VI oraz VIII nie mogą występować jako osobne typy projektów. Mogą wystąpić jedynie jako wsparcie uzupełniające w ramach projektów dotyczących usług społecznych.
Projekty w których wystąpi jedynie typ VI i/lub VIII, zostaną ocenione negatywnie.
UWAGA
Z uwagi na fakt, że typ VI oraz VIII mogą wystąpić jedynie jako wsparcie uzupełniające w ramach projektów dotyczących usług społecznych, Wnioskodawca na realizację tych typów nie może przeznaczyć więcej niż 20% wartości całego projektu.
w ramach następującej kodów interwencji:
158 – Działania w celu zwiększenia równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości trwałych i przystępnych cenowo usług dla typu I, IV oraz VI.
161 – Działania na rzecz poprawy dostępu do opieki długoterminowej (z wyłączeniem infrastruktury) dla typu III, IX.
Do wsparcia kwalifikują się wyłącznie te projekty, które nie zostały fizycznie (rzeczowo) ukończone lub w pełni zrealizowane przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w ramach ogłoszonego naboru, niezależnie od tego czy wszystkie powiązane płatności zostały dokonane przez Wnioskodawcę.
Całkowita kwota środków przeznaczonych na realizację projektów w ramach naboru nr FELB.06.13-IZ.00-002/24 dla Priorytetu 6 – Fundusze Europejskie na wsparcie obywateli, Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne, w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 wynosi:
Całkowita kwota środków (100%) | 3 529 411,76 PLN |
Wkład własny (5%) | 176 470,59 PLN |
Wartość dofinansowania (95%) | 3 352 941,18 PLN |
w tym: | |
Wsparcie UE (85%) | 3 000 000,00 PLN |
Wsparcie Budżetu Państwa (10%) | 352 941,18 PLN |
Minimalna wartość projektu | 100 000,00 PLN |
Maksymalna wartość pojedynczego projektu[1] | 859 300,00 PLN |
Maksymalna wartość dofinansowania pojedynczego projektu[2] | 816 335,00 PLN |
Średni koszt usługi opiekuńczej | 19 054,00 PLN |
Średni koszt usługi asystenckiej | 37 513,00 PLN |
Średni koszt usługi społecznej dla projektów mieszanych tj. zawierających zarówno usługę opiekuńczą jak i asystencką | 23 281,00 PLN |
Sposób wyliczenia średniego kosztu usługi wskazany jest w definicji kryteriów w załączniku nr 5b Kryteria dostępu i premiujące dla Działania 6.13 Usługi społeczne i zdrowotne oraz w punkcie V. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE NABORU niniejszego regulaminu.
Wszystkie wnioski o dofinansowanie projektu złożone w przedmiotowym naborze będą rozliczane wg kwot ryczałtowych.
W przypadku innego trybu rozliczania projektu, zawartego we wniosku przez wnioskodawcę, wniosek zostanie oceniony negatywnie.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi – 95%, w tym wsparcie finansowe EFS+ – 85%, Budżet Państwa 10%. Wkład własny wynosi – 5%.
Uprawnionymi do aplikowania w naborze są następujące typy Beneficjentów (katalog Beneficjentów dla niniejszego naboru):
- jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia,
- jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
- organizacje pozarządowe,
- przedsiębiorstwa i ich związki i stowarzyszenia (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa), w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- osoby fizyczne prowadzące działalność oświatową na podstawie odrębnych przepisów,
- instytucje rynku pracy,
- podmioty ekonomii społecznej,
- podmioty działające w obszarze rynku pracy, zajmujące się aktywizacją osób wykluczonych społecznie, zagrożonych ubóstwem itp. (w tym jednostki pomocy społecznej),
- niepubliczne i publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe.
Projekty mogą być realizowane również na zasadzie partnerstwa z udziałem Partnerów, będących podmiotami wymienionymi powyżej w typach Beneficjentów dla przedmiotowego naboru. Dopuszczalna jest realizacja projektu z zaangażowaniem podmiotów, innych niż wymienionych w typach Beneficjentów, realizujących wspólnie projekt w celu osiągnięcia kompleksowego efektu, z zastrzeżeniem, iż wszystkie wydatki ponoszone przez te podmioty, zostaną ujęte jako koszty niekwalifikowalne w budżecie projektu.
IZ RP FEWL 21-27 udziela wszystkim zainteresowanym informacji w zakresie naboru, w tym w sprawie interpretacji zapisów regulaminu, zakresu wsparcia, procesu wyboru projektów, kwalifikowalności wydatków.
Przedmiotem zapytań nie mogą być konkretne zapisy lub rozwiązania zastosowane w danym projekcie przez Wnioskodawcę, celem ich wstępnej oceny. Należy jednocześnie pamiętać, że odpowiedź udzielona przez ION nie jest równoznaczna z wynikiem oceny projektu.
Informacje na temat naboru można uzyskać poprzez kontakt:
- e-mail: info@rpo.lubuskie.pl
- telefoniczny:
- Departament Europejskiego Funduszu Społecznego
Sekretariat: 68 45 65 314, 68 45 65 326
- Departament Instytucji Zarządzającej
Wydział Informacji i Promocji: 68 45 65 521
- osobisty w siedzibie:
- Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Departamentu Instytucji Zarządzającej
ul. Bolesława Chrobrego 1-3-5, 65-043 Zielona Góra, (pokój nr B.2).
- Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie lubuskim:
- e-mail: pife.zielonagora@lubuskie.pl (dla południa województwa) i pife.gorzow@lubuskie.pl (dla północy województwa)
- telefoniczny:
- Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Zielonej Górze:
68 45 65 535, -499, -488, -480, -454;
- Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp.:
95 73 90 386, -378, -377.
- osobisty w siedzibie:
- Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Zielonej Górze
ul. Bolesława Chrobrego 1, 65-043 Zielona Góra, (pokój nr 0.3, poziom „0”)
lub
- Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gorzowie Wlkp.
ul. gen. Władysława Sikorskiego 107, 66-400 Gorzów Wlkp. (pokój nr 115, I piętro).
[1] do przeliczenia łącznego kosztu projektu stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany waluty stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia naboru,
[2] do przeliczenia łącznego kosztu projektu stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany waluty stosowany przez KE, aktualny na dzień ogłoszenia naboru,